1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. Sonucu, Halkımızın İradesi ve Sorumluluğu Belirleyecektir
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

Sonucu, Halkımızın İradesi ve Sorumluluğu Belirleyecektir

19 Nisan 2018 Perşembe 11:54A+A-

Önce, sosyal değişimin ezeli ve ebedî genel kuralını, Ra’d Sûresi’nin 11. âyetinden tekrarlayalım, (meâlen): ‘Bir halk kendi durumunu değiştirmedikçe, Allah onların durumunu değiştirmez..’

Halkımız iyi bir yönetime lâyık ise, ona göre hareket eder;  mevcud yönetimden kötüsünü isterse,  onun da sonucu ortaya çıkar.

*

MHP lideri Devlet Bahçeli, 17 Nisan’da yaptığı açıklamada, 1071- Malazgirt Zaferi’nin yıldönümünde, 26 Ağustos günü Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri’nin aynı günde, 15 ay kadar öne çekilerek yapılması çağrısında bulundu.

AK Parti tek başına iktidarda olduğu halde, MHP’nin bir muhalefet partisi olarak AK Parti’ye destek vermesi, Ortadoğu’da oldukça buhranlı bir dönem yaşanırken, elbette ülke birliği açısından oldukça değerlidir.

Ülkemiz ve Müslüman coğrafyaları üzerinde emperyalist dünyanın nice entrikalarının olduğu bir sırada seçim sözkonusu olunca, durumun uzatılmaması gerekiyordu.

Ancak, Bahçeli’nin verdiği 26 Ağustos gününün,  Kurban Bayramı’nın 4. Günü’ne denk gelmesi, bayram ziyaretleri, 100 bin kadar insanın  Hacc mekanlarında olması, Avrupa’dan tatil döneminde gelenlerin oy kullanamamak durumunda kalacak olmaları, orta ve dar gelirli kesimlerin hasad mevsiminde köylerine gidecek olmaları gibi konular, seçmen iradesine olumsuz etkilerde bulunurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Bahçeli’yle görüşmesinden sonra, bu gibi mahzurlu durumları da gözönüne alarak, 24 Haziran 2018’i  tarihini açıklaması bir anda Türkiye’yi seçim atmosferine getirdi.

Hayırlara vesile olur, inşaallah..

*

**

İki NOT:

1 - 17 Nisan günü, merhûm Turgut Özal’ın vefatının 25. Yıldönümü idi. Onu hatırlayanlar o günde de kendi dünya görüşlerine göre, elbette bir takım değerlendirmelerde bulunmuşlardır. İnsandır, seveni vardır, sevmeyeni veya onu ilgi alanı içinde görmeyeni vardır.

Asıl düşünülmesi gereken, Turgut Özal’ın, ülkesine yaptığı bunca hizmetlerden sonra,  adam gibi, anılmak bahtına kavuşması..

10 Nisan günü de Fevzi Paşa’nın, (Mareşal Fevzi Çakmak’ın)  68. vefat yıldönümü idi. Kimsenin haberi bile olmadı. Eyyub Sultan Tepesi’ndeki mezarı başında bir askerî tören yapılıp yapılmadığından  bile kamuyoyu  haberdar olmamıştır.

Şark Cebhesi Komutanı olarak ün yapan Kâzım Karabekir Paşa’nın  18 Ocak 1948’deki vefatının yıldönümleri de öyle.. 

2. Cumhurbaşkanı İsmet Paşa’nın  23 Aralık 1973’deki vefatının vefat yıldönümünde de bazı  sevenlerinin küçük çaplı anma toplantıları yaptıkları biliniyor.

Bu, ‘insan’ gibi anılma bahtının başkalarına da tanınması gerekir.  Bir asra yaklaşan bir süre öncelerde  vefat etmiş bir kişinin ülkesine yaptıklarından dolayı herkesin elbette bir takım değerlendirmeleri olur. Ama, dünyada, bizden gayri, Kuzey Kore’nin ilk lideri (ve şimdikinin de dedesi) Kim İl Sun’dan gayri, bütün toplumu zorla saygı göstermeye zorlayan resmî törenler yoktur.  

Diktatörlük rejimlerinde ve ilkel toplumlarda görülen şekilde ağlatmalı veya resmî zorlamalı törenlerin sürdürülmesinin, ‘kişiye- lidere tapma/taptırma’ eğilimlerinden kaynaklandığını bu vesileyle bir daha hatırlayalım.

*

2-  FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenerek İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan ve tutukluluk döneminin devamına karar verilen ve B. Amerika Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’den, daha önce serbest bırakılmasının bizzat istediği Amerikan vatandaşı papaz Andrew Craig Brunson hakkında bir ‘tweet’ paylaşıp, ‘Amerika'da centilmen bir kişi ve Hristiyan lider olan Rahip Brunson Türkiye'de yok yere yargılanıyor ve zulme uğruyor. Ona casus diyorlar, eğer o casusu ise, ben ondan daha fazla casusumdur. Onun, güzel evine ve ailesine dönmesine izin verileceğini umuyorum...’  diye yazması ilginç..

*

Hatırlanacağı üzere, Tayyib Erdoğan bu konuda  daha önce, ‘Ver Pensilvanya’dakini (F.G.’yi),  al Papazı..’ şeklinde konuşmuştu.

Bu papazın suçsuz olduğu yönündeki iddiaları dile getirenler, Trump’ın bu konuya verdiği önem üzerinde de durmalılar.  

*

Star

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum