1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Siyonist İsrail hükümetini kurma görevi Netanyahu’nun rakibine verilecek
Siyonist İsrail hükümetini kurma görevi Netanyahu’nun rakibine verilecek

Siyonist İsrail hükümetini kurma görevi Netanyahu’nun rakibine verilecek

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Netanyahu'nun kendisine tanınan sürede koalisyon hükümetini kuramamasının ardından hükümeti kurma görevini Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi Lideri Yair Lapid'e verme kararı aldı.

06 Mayıs 2021 Perşembe 00:27A+A-

Başbakan Binyamin Netanyahu kendisine tanınan 28 günlük yasal sürede koalisyon hükümetini kuramayınca Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin Meclis'te temsil edilen partilerin heyetleriyle görüştü.

Görüşmeleri tamamladıktan sonra yaptığı basın toplantısında Rivlin, koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'nun rakibi ve Yesh Atid (Gelecek Var) Lideri Lapid'e vereceğini açıkladı.

Yamina Partisi durumu belirleyecek

Rivlin ile parti heyetleri arasında bugün yapılan görüşmelerde, 56 milletvekili Lapid'in liderliğindeki koalisyon hükümetini destekleyeceklerini teyit etti. Ancak koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için Meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Kilit konumdaki Naftali Bennett liderliğindeki aşırı sağcı Yamina Partisi'nin tutumu Lapid liderliğindeki koalisyon hükümetinin kurulup kurulamayacağını belirleyecek.

Lapid kuramazsa görev Meclis’te

Lapid, 4 hafta içinde koalisyon hükümetini kuramazsa, Rivlin bu görevi Meclis'e verecek.

Meclis de 21 gün içinde koalisyonu kuracak bir ismi belirleyemezse ülke yeniden erken seçime gitmek zorunda kalacak.

23 Mart seçimleri

İsrail'de 23 Mart'ta yapılan seçimlerde hiçbir parti, hükümeti kurmak için gerekli Meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekiline ulaşamamıştı.

Netanyahu ve ona destek vereceklerini açıklayan partiler 52, Netanyahu karşıtı blok ise 57 milletvekilinde kalmıştı.

Meclis'te 7 sandalyesi bulunan Bennett'in partisi Yamina ile 4 milletvekiline sahip Ortak Arap Listesi her iki blokun da kesin olarak içinde yer almadı.

Netanyahu, kendisine tanınan 28 günlük yasal sürede koalisyon hükümetini kurmakta başarısız olması üzerine dün gece görevi Cumhurbaşkanı Rivlin'e iade etmişti.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT