1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Sisi Cuntası: "Libya'da Hafter'i Destekliyoruz"
Sisi Cuntası: "Libya'da Hafter'i Destekliyoruz"

Sisi Cuntası: "Libya'da Hafter'i Destekliyoruz"

Mısır’daki Sisi cuntasının Dışişleri Bakanı Şükri, Libya’da siyasi çözüm için girişimlerin sürdüğünü ve Libya’nın doğusundaki batı destekli güçlerin lideri Halife Hafter’i desteklediklerini söyledi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 08:45A+A-

Mısır’daki Sisi cuntasının Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen, ülkenin ileri gelen gazetecileri ve medya çalışanlarının davet edildiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, "(Hafter’e bağlı) Libya Ulusal Ordusu’nu destekliyoruz. Ülkedeki diğer oluşumları da bu kuruma bağlamak için çaba sarf ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bölgede ciddi çatışma alanlarının olduğuna dikkati çeken Şükri, savaşa değil siyasi çözümlere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı başlatan General Halife Hafter'e bağlı askeri güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac'ın birlikleri arasında başkent çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Libya'da 2011 yılından bu yana Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve ülkenin doğusundaki Halife Hafter'e bağlı güçleri destekleyen Tobruk yönetimi arasında meşruiyet sorunu yaşanıyor. Tobruk yönetimini Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkeler destekliyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT