1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sisi cuntası el sıkışmanın ardından Türkiye’yi suçladı
Sisi cuntası el sıkışmanın ardından Türkiye’yi suçladı

Sisi cuntası el sıkışmanın ardından Türkiye’yi suçladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile cunta lideri Sisi'nin Katar'da bir araya gelip el sıkışması ve Erdoğan'ın normalleşme sinyalleri vermesinin ardından Sisi cuntası, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği Pençe Kılıç operasyonuna tepki gösterdi.

25 Kasım 2022 Cuma 14:03A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katılmak için gittiği Katar'ın başkenti Doha’da, Mısır’daki cunta lideri Abdulfettah Sisi ile görüşüp el sıkışması gündemdeki yerini korurken, Mısır'dan, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Pençe Kılıç operasyonuyla ilgili sert bir açıklama geldi.

Sözcü'de yer alan habere göre Mısır, tıpkı ABD ve Rusya gibi, Türkiye'nin Suriye'de PKK/YPG örgütüne yönelik operasyonuna karşı çıktı. Mısır Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Türkiye'nin Suriye ve Irak'a yönelik operasyonlarını derhal durdurması gerektiğini bildirdi.

 Türkiye'nin operasyonlarının Suriye ve Irak'ın egemenliğine aykırı olduğunu savunan bakanlık, açıklamasında “Kardeş Arap ülkeleri Irak ve Suriye'ye son günlerde Türkiye ve İran tarafından düzenlenen saldırıları büyük endişeyle takip ediyoruz. Bu saldırılar iki ülkenin egemenliğinin ihlalidir” ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Mısır, kan dökülmesini ve daha fazla istikrarsızlığı önlemek için gerilimin düşürülmesi çağrısı yapıyor” ifadeleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum