1. YAZARLAR

  2. İbrahim Sediyani

  3. Siirtli Öğrencilere
İbrahim Sediyani

İbrahim Sediyani

Yazarın Tüm Yazıları >

Siirtli Öğrencilere

07 Nisan 2011 Perşembe 20:00A+A-

(Bir insanın öldükten sonra bile olsa ülkesinin okullarında anılması, çalışmalarının ve eserlerinin öğretmenler tarafından öğrencilere anlatılması, sanırım kuracağı, kurabileceği en büyük hayâldir ve çok az yazara nasib olur. Kalemle, düşün ve yazınla iştigal eden bir insanın en büyük düşüdür bu, öldükten sonra bile olsa.

Fakat bunu daha hayattayken yaşamak nasıl bir duygudur acaba? Hayattaki en büyük arzumun ben öldükten sonra gerçekleşmesi olan hadiseyi daha sağlığımda bana nasib eden Allâh’a sonsuz şükürler olsun.

Önce konuyla ilgili haberi yeniden hatırlatalım:

http://haksozhaber.net/news_detail.php?id=20566

http://www.siirttenote.com/haberler/2-etm/2677-srt-genc-yazarlar-guezel-sanatlar-lsesnde-bulutu.html

Ne mutlu bana ki, edebiyat alanında yıllardır ortaya koyduğum çalışmalarım bugün ülkemin okullarında anılıyor, ülkemin öğretmenleri tarafından ders olarak anlatılıyor, ülkemin öğrencileri okudukları sıralardan, okul bahçesinden hep birlikte, ağız birliği halinde bana selam gönderiyorlar.

Ne mutlu bana ki, Türkiye’deki okullarda ilk kez, “Ağaç yaşken eğilir” atasözüne uygun olarak minik öğrencileri daha birer fidan iken “yazarlık” mesleğine hazırlama amacıyla güzel bir girişim başlatılıyor, bu amaçla başlatılan projede ise, “Genç Yazarlar”a öğretmenleri tarafından “egzersiz” olarak ben sunuluyorum.

Şunu tüm samimiyetimle ifade edeyim ki, yaşadığım bu olay, benim için mutluluğun son sınırıdır ve bundan sonraki hayatımda yaşayacağım hiç ama hiçbir mutluluk, bundan daha büyük olmayacaktır nazarımda.

 “Minik Yazarlık” projesini başlatan ve öncülük eden Siirt ilimize, Siirt Millî Eğitim Müdürlüğü’ne ve Siirt’teki öğretmenlere en içten tebrik ve teşekkürlerimi iletiyor, Siirtli “minik yazarların” kalem tutacak o minik parmaklarından öpüyorum.

Aşağıdaki mektubum, “Genç Yazarlar Projesi”nin startının verildiği toplantıda, Siirt’teki okullarda öğretmenler tarafından sınıfta öğrencilere okunmuştur. Daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan bu mektubu ilk kez burada siz gönüldaşlarımız için yayınlıyoruz.)

Siirt’in güzide öğrencileri; 

Öncelikle sizleri selamların en güzeli olan Allâh’ın selamı ile selamlıyor, ülkemizin güzel şehri, güzel olduğu için bağrından hep güzel insanlar çıkartan Siirt ilimize, Gerzevil Dağı’na, Körkandil Dağı’na, Herekol Dağı’na, Çemikari Yaylası’na, Dicle Nehri’ne, Botan Çayı’na, Garzan Çayı’na, Hezil Çayı’na, Zarova Deresi’ne, Derzin Kalesi’ne, Ulu Camiî’ye, Asakir Camiî’ye, Hıdr’ul- Ahdar Camiî’ne, Nasreddin Köprüsü’ne ve Çarpiran Köprüsü’ne kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum.

Sevgili çocuklar;

Kıymetli öğretmenlerinizin kendi aralarında kurdukları “Yazarlık Kulübü”nü ve siz sevgili öğrencilerin hazırlayıp çıkartacağı, sizlerin o minik parmaklarınızla yazacağınız makalelerin, denemelerin, şiirlerin ve öykülerin yer alacağı “Genç Yazarlar Dergisi”ni büyük bir heyecanla öğrendim ve bu anlamlı girişiminizi tarifsiz bir coşkuyla karşıladım.

Sevincim, tıpkı bir çocuk yüreği gibi büyük.

Âzîz çocuklar;

İnsanı hayvandan ayıran özellikler olduğu gibi, insanı insandan ayıran özellikler de vardır. İnsanı hayvandan ayıran özellikler doğuştan verilir insana. Zira âlemlerin ve bu âlemler üzerindeki tüm canlıların biricik yaratıcısı olan güzel Allâh’ımız, bütün mahlukatı farklı farklı yaratmıştır. İnsanı insandan ayıran özellikler ise, doğuştan gelmez; sonradan kazanılır. İnsanoğlu emeğiyle, üretimiyle bu farklılığı kendisi ortaya koyar.

İnsanın insana doğuştan hiçbir üstünlüğü yoktur. Ancak üreten, çabalayan, emek veren, insanlığa hizmet eden insan, bunları yapmayan insandan daha üstündür.

Bütün insanlar kardeştirler; fakat eşit değildirler. Çünkü üreten, çabalayan, ülkesine ve milletine hizmet eden insan ile bunları yapmayan insan eşit olamazlar.

İşte bunun içindir ki, Sevgili Peygamberimiz Hz. Mûhâmmed (s), “Allâh katında en hayırlınız, insanlara faydalı olanınızdır” buyurmuştur.

Sevgili çocuklar;

Sizler işte bu yolu seçtiniz; insanlara faydalı olmak, insanlığa hizmet etmek, ailenize, sizleri büyüten anne babalarınıza, sizleri yetiştiren değerli öğretmenlerinize, içinde büyüdüğünüz toplumunuza, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olma yolunu seçtiniz.

Seçtiğiniz yol için sizleri kutluyorum çocuklar.

Şundan emin olunuz ki, sizler, hem Allâh ve Resûlü’nün sizden razı olacağı, hem de ailenizin, öğretmenlerinizin, Siirt’in ve tüm ülkenin sizinle gurur duyacağı, hepimizin sizlerle iftihar edeceğimiz yolu seçtiniz.

Yazarlık, dünyanın en onurlu, en şerefli çabalarından biridir. Ve dünyanın en ağır eşyasıdır, kalem.

Herkes cesaret edemez eline kalem almaya. Kalem tutmasını bir kere öğrenen de, ayaklarına prangalar da taksanız, kendisini sürekli aşağılayıp ona hep hakaretler de etseniz, hayatı ona zindan da etseniz, onun içindeki yaşama sevincini bile yok etseniz, yine bırakmaz elindeki kalemi.

Kalem tutan bir insana yapılacak en büyük kötülük, onu, sahip olduğu varlığı ve sevdikleriyle tuttuğu kalem arasında bir tercih yapmaya zorlamaktır. Bu durumda sahip olduğu her şeyden ve bütün sevdiklerinden vazgeçmek zorunda bırakılır kalem erbabı.

Sevgili çocuklar, çocuklarım;

Sizleri kutluyorum. Sizleri gözlerinizden öpüyorum. Kalem tutan o minik parmaklarınızdan öpüyorum.

Sizler umudumuz, yarınımızsınız.

Büyükleriniz olarak sizlerden beklentimiz, kalemlerinizi insanlığın hayrına kullanmanız, vatanınıza milletinize faydalı bireyler olmanızdır.

Sizler küçük parmaklarınızla, küçük kalemlerinizle makaleler, denemeler, şiirler, öyküler yazacaksınız.

Küçük küçük kalemlerinizle büyük büyük cümleler kuracaksınız. Küçük küçük yüreklerinizle büyük büyük sözler söyleyeceksiniz.

Siz minik yazarlar, kavgaya ve fitneye değil, barışa ve kardeşliğe adayacaksınız kalemlerinizi.

Nefreti değil, sevgiyi yaygınlaştıracaksınız.

Minicik yüreklerinizde taşıdığınız kocaman dünyayı, içinde dostluk, kardeşlik, paylaşma, sevgi bulunan masmavi dünyayı yansıtacaksınız sözcüklerinize.

Sesli ve sessiz harflerinizi, hecelerinizi, yapım ve iyelik eklerinizi, bağlaçlarınızı, kök ve bileşik sözcüklerinizi, tümcelerinizi, yalın ve devrik cümlelerinizi, kısa ve uzun paragraflarınızı dostluğun, kardeşliğin, paylaşmanın ve sevginin hizmetine sunacaksınız.

Yazacağınız sözcüklerle, isimlerin anlamlarını çoğaltacak, duygu ve düşünce dünyamıza farklı renkler katacaksınız.

Kuracağınız devrik cümlelerle, zalimlerin, talancıların, yalancıların ve gaspçıların tahtlarını devireceksiniz.

Kuracağınız soru cümleleriyle kavgaların, savaşların, ölümlerin, zulümlerin, hırsızlığın ve ikiyüzlülüğün hesabını soracaksınız.

Sizler insanlar arasında ırk, mezhep, sosyal sınıf ve cinsiyet ayrımı yapmayacak, ünlem işaretlerinizle tüm insanlığın ortak vicdanına sesleneceksiniz.

Bağlaçlarınızla kültürleri, memleketleri, coğrafyaları biribirine bağlayacaksınız; sizin bağlaçlarınız insanları, toplulukları ve coğrafyaları biribirine bağlayan köprü olacaklar.

Sizler kavgadan ve ihtirastan başka şeyden anlamayan biz büyüklere sevmeyi ve paylaşmayı öğreteceksiniz.

Sizler insanların ellerine “silâh” değil, ellerine “kalem” aldıkları yeni bir ülke kuracaksınız.

Yeni bir dünya kuracaksınız.

 

sediyani@gmail.com

 

FOTOĞRAFLAR:

 

Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okulların yazarlık kulüpleri aracılığıyla çıkarmayı planladığı “Genç Yazarlar Dergisi”nin yazar adaylarından Haşim Öztanık İlköğretim Okulu Yazarlık Kulübü öğrencileri, Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi’nde yazar arkadaşlarıyla buluştu. Tanışma toplantısına Almanya’da yaşayan ve Doğu’nun Karl May’ı lakabıyla tanınan ünlü yazar İbrahim Sediyani’nin selamlama mektubu damgasını vurdu.

 

 

Saat 13:30’da Yazarlık Kulübü danışman öğretmenleri Esra Güler, Resim öğretmenleri Müge Ayışığı ve Türkçe öğretmenleri Erdal Açıkgöz başkanlığında Siirt Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi’ne gelen Haşim Öztanık İlköğretim Okulu öğrencileri, burada Edebiyat Öğretmeni Muhammed Kayran tarafından karşılandılar.

 

 

Güzel sanatlara yeteneği olan öğrencilerin ilköğretim sonrası tercihlerinin şekillenmesinde faydası olacağı düşüncesiyle yazarlar kulübü tanışma toplantısında geçmeden önce Muhammed Kayran rehberliğinde Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi Resim ve Müzik atölyeleri gezildi.

 

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Muhammed Kayran, toplanmalarına vesile olan “Genç Yazarlar Dergisi” projesi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra genç yazarlara Almanya’da yaşayan ve Doğu’nun Karl May’ı lakabıyla tanınan ünlü yazar İbrahim Sediyani’nin selamlama mektubunu okudu. Selamlama mektubunu büyük bir dikkatle dinleyen öğrenciler, selamlama bittiğinde parlayan gözleri ve minik elleriyle selamlama mesajını büyük bir coşkuyla alkışladılar. Genç yazarlar İbrahim Sediyani’nin kendilerini çok sevdiğini hissettiklerini, büyük bir özgüven kazandıklarını, yazarlığa soyunarak Sediyani’nin de mesajında belirtildiği gibi normal insan olmaktan sıyrılıp elit insan olduklarını anladıklarını dile getirdiler. Giriştikleri işin önemini Sediyani’nin onlara gönderdiği mektuptan sonra daha çok bilince çıkardıklarını söyleyen elleri minik beyinleri dev yazarlar, yazma çalışmalarına daha fazla hız vereceklerini ve mektuptan büyük feyz aldıklarını belirttiler.

 

 

Daha sonra söz alan Yazarlık Kulübü Danışman Öğretmeni Esra Güler, Sediyani’nin selamlama mektubunda geçen Sesli ve sessiz harflerinizi, hecelerinizi, yapım ve iyelik eklerinizi, bağlaçlarınızı, kök ve bileşik sözcüklerinizi, tümcelerinizi, yalın ve devrik cümlelerinizi, kısa ve uzun paragraflarınızı dostluğun, kardeşliğin, paylaşmanın ve sevginin hizmetine sunacaksınız paragrafına vurgu yaparak, Sediyani’nin her şeyden önce yüreği sevgi dolu bir insan olduğunu ve bu sevgi dolu yüreği insanlara taşıracak malzeme olan dili çok iyi kullandığını, özellikle bu paragraftan oldukça etkilendiğini dile getirdi.

 

 

Yazarlık Kulübü’nün danışman öğretmeni Esra Güler (sağda), Türkiye genelinde hangi ilde kütüphanelere hangi yıllarda ne kadar kişinin üye olduğunu araştırdıklarını dile getirerek Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi ve Haşim Öztanık İlköğretim Okulu genç yazarlarıyla ulaştıkları çarpıcı sonuçları paylaştı. Esra Güler, elde ettiği verilerle insanların nüfus arttığı halde kütüphanelere üye olan insanların her geçen gün azaldığını ortaya koydu.

 

 

Toplantının bitiminde cüssesi küçük yüreği dev yazarlar, Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi bahçesinde geleceğe umutla bakan gülüşleriyle hatıra pozu verdiler. Minik yazarlar ağabeyleri İbrahim Sediyani’nin,

“Sizler insanların ellerine “silâh” değil, ellerine “kalem” aldıkları yeni bir ülke kuracaksınız.

Yeni bir dünya kuracaksınız!”

Sözlerine hep bir ağızdan dev bir selamla karşılık verdiler.

YAZIYA YORUM KAT

10 Yorum