1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SENEGAL

  4. Senegal'de Fransa’nın İslamofobik söylem ve politikalarına tepki büyüyor
Senegal'de Fransa’nın İslamofobik söylem ve politikalarına tepki büyüyor

Senegal'de Fransa’nın İslamofobik söylem ve politikalarına tepki büyüyor

Senegal'de PASTEF partisinin lideri Fransa'yı, terörle mücadele bahanesiyle İslam'a saldırıları kurumsallaştırmakla suçladı.

27 Ekim 2020 Salı 20:04A+A-

Senegal'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransız mallarının boykot edilmesi çağrısına destek, Fransa'ya ise tepki büyüyor.

PASTEF partisinin lideri ve 2019'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışan en genç aday olan Ousmane Sonko, yayımladığı yazılı açıklamada, Fransa'yı, terörle mücadele bahanesiyle İslam'a saldırıları kurumsallaştırmakla suçladı.

AA’nın bildirdiğine göre, "Bugün kibirli Fransa, düşmanca söylemlerinden bıkmış Müslüman alemiyle karşı karşıya." ifadesinin kullanıldığı açıklamada, İslam'a karşı savaşın baştan kaybedildiği belirtildi.

Öte yandan JAMRA isimli sivil toplum örgütü tarafından yayımlanan basın açıklamasında, Daral Khourane isimli sivil toplum örgütüyle, Fransa'nın Dakar Büyükelçisi Philippe Laillot'a protesto mektubu sunacakları belirtildi.

Açıklamada, 29 Ekim'de idrak edilecek Mevlid Kandili için düzenlenecek programlarda ve Cuma namazı hutbelerinde de bu konunun gündeme getirilmesi çağrısında bulunuldu.

Dün de Emperyalizm Karşıtı ve Panafrikanist Devrim için Cephe (FRAPP-FRANCE DEGAGE) Hareketi, Fransız ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT