1. HABERLER

  2. HABER

  3. Seçim İçin 75,3 Milyon Oy Pusulası Basılacak
Seçim İçin 75,3 Milyon Oy Pusulası Basılacak

Seçim İçin 75,3 Milyon Oy Pusulası Basılacak

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde yurt içi ve yurt dışında kullanılacak birleşik oy pusulalarına ilişkin düzenlemeleri içeren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı, Resmî Gazete'de yayımlandı.

11 Eylül 2015 Cuma 10:27A+A-

Buna göre, birleşik oy pusulaları beyaz renkli filigranlı birinci hamur kâğıda basılacak. Yurt içinde kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üst kısımında başlık olarak büyük harflerle "26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Siyasî Partiler ve Bağımsız Adaylar Birleşik Oy Pusulası" ibaresi, bu ibarenin altına birleşik oy pusulasının hangi kente ve hangi numaralı seçim çevresine ait olduğu yazılacak. Başlıktaki bu ibareler 17 punto ve tamamı büyük harflerle yazılmış olacak.

Bu ibarelerin hemen altına ise seçime katılacak siyasî partilerin temsilcilerinin huzurunda YSK tarafından çekilen kurada belirlenen sıraya göre 3 santimetre x 3 santimetre ebadındaki kare çerçeve içinde siyasî partinin özel işareti bulunacak. Partinin özel işaretinin 0,5 santimetre aralıktan sonra altına 14 punto hâlinde kısaltılmış ismi, onun altına 11 punto olarak tam yazı hâlinde adı, onun altına, koyu renk ve büyük harflerle parti genel başkanının nüfus kayıt örneğindeki adı ve soyadı, onun altında da partilerin kesinleşen adaylarının 8 punto olarak ad ve soyadları aldıkları sıra numarasına göre yazılacak.

Birleşik oy pusulasındaki her bir siyasî parti sütunu 3,5 santimetre olacak ve siyasî parti sütunları arasında 0,75 santimetre iki dikey çizgiyle belirlenmiş bir aralık bırakılacak.

Seçime bağımsız olarak katılan adayların adlarıysa birleşik oy pusulasının en sağ tarafındaki siyasî parti sütunundan sonra aynı hizada olmak üzere 0,75 sanitmetre boşluk bırakılarak dikey ve 0,2 santimetre kalınlığında bir çizgi çizildikten sonra 0,75 santimetrelik bir aralık bırakılarak yerleştirilecek.

Gümrük Kapıları ve Yurtdışı Temsilciliklerinde Kullanılacak Birleşik Oy Pusulaları

YSK kararına göre, gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde kullanılmak üzere basılacak oy pusulaları ise YSK tarafından özel surette imal ettirilmiş, üzerinde "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı bulunan kâğıda bastırılacak.

Birleşik oy pusulasının üstünde tamamı büyük harflerle ve 17 punto olmak üzere "26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Siyasi Partiler Birleşik Oy Pusulası" ibaresi yer alacak.

Gümrük kapıları ve yurt dışı temsilciliklerinde kullanılmak üzere basılacak birleşik oy pusulalarında yurt içinde kullanılanlardan farklı olarak bağımsız adayların adları bulunmayacak. Bu tip birleşik oy pusulalarındaki düzenleme bu farklılıkların dışında yurt içinde kullanılacaklarla aynı şekilde olacak.

Her iki tipteki birleşik oy pusulalarında da genel başkan ve adayların nüfus kimlik belgelerindeki ad ve soyadları tam olarak yazılacak. Ad ve soyadların yazımında herhangi bir kısaltma, unvan veya sıfat kullanılamayacak.

Birleşik oy pusulasında yer alacak partilerin özel işaretleri tüzüğüne uygun biçimde renkli olarak basılacak. Siyasi partilerin oy pusulasında kullanılacak özel işareti, adı ve kısaltılmış adının belirlenmesindeyse parti tüzüğü esas alınacak. Tüzüklerine göre kısaltılmış adları bulunmayan siyasi partilerinse birleşik oy pusulalarında tam adları yer alacak.

Toplam 75 Milyon 288 Bin 955 Birleşik Oy Pusulası Basılacak

Seçimlerde yurt içinde, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kullanılmak üzere toplam 75 milyon 288 bin 955 birleşik oy pusulası basılacak.

Bu oy pusulalarından 70 milyon 101 bin 155 adeti Balıkesir İli Seçim Çevresi dışındaki 80 ildeki seçim çevrelerinde kullanılacak. Yurt dışı temsilcilikleri için 3 milyon 100 bin, gümrüklerde kullanılmak üzere 787 bin 800, Balıkesir İli Seçim Çevresi için ise 1 milyon 300 bin adet birleşik oy pusulası basılacak.

Balıkesir İli Seçim Çevresinde kullanılacak oy pusulalarının basım işi Adalet Bakanlığı Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Basımevi’nce diğer birleşik oy pusulaları ise Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü’nce karşılanacak.

Yurt içinde kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımına 1 Ekim'de başlanacağı belirtilen kararda, bu birleşik oy pusulalarının basım ve teslimatı için en son tarihin 26 Ekim olduğu kaydedildi.

Yurt dışı temsilciliklerde kullanılacak oy pusulalarının basımına başlama ve teslim tarihini 28 Eylül olarak açıklayan YSK, bu birleşik oy pusulalarının tesliminin 29 Eylül saat 17.00'ye kadar tamamlanacağını bildirdi.

Gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımı ve teslimiyse 30 Eylül saat 17.00'ye kadar tamamlanacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT