1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sarraf Davasına 'Türkiye Karşıtı' Bilirkişiler Atandı
Sarraf Davasına 'Türkiye Karşıtı' Bilirkişiler Atandı

Sarraf Davasına 'Türkiye Karşıtı' Bilirkişiler Atandı

Türkiye'ye demokrasi ve özgürlükler konusunda sert eleştiriler yönelten Demokrasileri Savunma Vakfının (Foundation for Defense of Democraties) iki üst düzey yöneticisi Rıza Sarraf davasına bilirkişi olarak eklendi.

24 Kasım 2017 Cuma 23:41A+A-

New York'ta tutuklu yargılanan iş adamı Rıza Sarraf ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın 27 Kasım'da başlaması beklenen jürili duruşmalarına Türkiye'ye demokrasi ve özgürlükler konusunda sert eleştiriler yönelten Demokrasileri Savunma Vakfının (Foundation for Defense of Democraties) iki üst düzey yöneticisi bilirkişi olarak eklendi.

AA'nın haberine göre mahkeme, 27 Kasım'daki jüri seçiminin hemen ardından başlayacak duruşmadan önce tarafların uzlaşmasını istediği 10 konuda anlaşmaya varılamaması üzerine, savcılığın ve savunma avukatlarının taleplerine ilişkin kararını açıkladı.

Buna göre, Sarraf ve Atilla'nın davasına bakan Hakim Richard Berman, savunma avukatlarının itirazlarını reddederek Washington merkezli düşünce kuruluşu FDD'nin Başkanı Mark Dubowitz ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Schanzer'in "İran yaptırımları konusunda" bilirkişi olarak dinlenmesinin önünü açtı.

Ancak 27 Kasım'dan sonra başlayacak jürili duruşmalarda "İran yaptırımları konusunda uzmanlıklarına başvurulacak" Dubowitz ile Schanzer'in geldiği FDD, hem İsrail'e olan yakınlığı hem son dönemdeki birçok etkinlikte adının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile anılması hem de "Türkiye karşıtı söylemlerin" yoğunlaştığı bir merkez olmasıyla dikkat çekiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum