1. YAZARLAR

  2. Şamil Tayyar

  3. Sandıktan çıkan 13 mesaj
Şamil Tayyar

Şamil Tayyar

Yazarın Tüm Yazıları >

Sandıktan çıkan 13 mesaj

13 Eylül 2010 Pazartesi 14:54A+A-

Referandum sonuçları, kendi içinde fazlaca mesaj içeren bir tabloyu ortaya koydu. Başta siyasetçiler, herkesin bu tabloyu iyi okuması gerekir. Türkiye’nin gelecek projeksiyonu bu verilerde gizlidir.

Yol ayrımındaki Türkiye, bu tercihle, yönünü belirledi. Teknenin gövdesinde ıslak yüzeyle kuru yüzeyi arasında meydana gelen çizgi gibi siyasetin su kesim çizgisi de yeniden şekillendi.

Liderler ve siyasi partiler, toplumsal tercihin belirlediği bu akışa, tarihsel yönelişe ve demokratik talebe sırtını dönerek iktidar mücadelesi veremez. Toplumsal katmanları çaprazlamasına kesen birinci sınıf demokrasi ve özgürlük talebi, iktidarı hedefleyen her lider ve siyasi partinin vazgeçemeyeceği bir alandır.

Herkese mesaj

Bu temel tespitten sonra referandum sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmeleri yapmak mümkündür:

1- Statüko kaybetti, değişim kazandı. Değişim karşıtı politikalar iflas etti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Nazi Propagandacısı Joseph Goebbels’in “Yalan” teorisine dayalı kampanya stratejisi tümden çöktü.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin halktan kopup devletin derin unsurlarıyla girdiği koalisyon parçalandı.

4- Kürtlerin ittihatçı kanadı BDP ve PKK’nın silah korkusu üzerinden yürüttüğü boykot planı, demokrasi yanlısı Kürtlerin sağduyusuna çarpıp darmadağın oldu.

5- Milli Görüş’ün Ergenekoncu kanadına direnen Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş kazanmayı bildi.

6- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, efsane başkanları merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun aziz hatırasına sahip çıkarak Ülkücü/Milliyetçi tabana demokrasi dersi verdi.

7- 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti’nin aldığı yüzde 47 oyu tahmin

eden Tarhan Erdem, yine bildi ve şovmen Adil Gür’ü sandığa gömdü.

8- Referandum tercihini ideolojik ön yargılarına mahkum etmeyen sivil toplum kuruluşları ve şahıslar gelecek Türkiye’sinin rol modeli oldu.

9- 12 Eylül Lideri Kenan Evren “Zombi” kategorisinde yerini aldı.

10- Cunta heveslilerinin Tayyip Erdoğan’ı masa başında yıkma hayalleri tümden suya düştü.

AK Parti’ye mesaj

Elbette, bu sonuçlardan iktidar partisi AK Parti’nin de çıkarması gereken çok önemli dersler var. Zafer sarhoşluğuna girerse gelecek yıl yapılacak seçimlerde büyük hayal kırıklığı yaşayabilir.

1- Kampanya sürecinde görüldü ki, işsizlik hala siyasi tercihlerde çok önemli bir unsur olarak ilk sıralarda yer alıyor.

2- Sahil şeridi, Kadıköy, Beşiktaş ve Çankaya gibi bölgelerdeki oy dağılımı, “yaşam tarzına müdahale” fobisinin hala canlılığını koruduğunu gösteriyor.

3- Terörle mücadelede izlenecek stratejinin ince ayara muhtaç olduğu gözlemleniyor.

Kazdıkları kuyuya düştüler

Farklı mülahazalara rağmen bu tablonun siyasi sonuçları olacaktır. Bunun müsebbipleri ise muhalefet partileri ve liderleridir. Referandumu güven oylamasına dönüştürerek çok tehlikeli bir oyun oynadılar. Hayır oylarının yüzde 50’nin üzerine çıkması halinde Erdoğan ve AK Parti’nin çökeceğini umdular.

Böyle bir planın tersinden okunması halinde, yüzde 50’nin üzerindeki Evet oyları karşısında hem CHP hem MHP’nin bu teste tabi tutulacağı aşikardır. Kendi kazdıkları kuyuya düştüler.

Şimdi hesap zamanı...

Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli, parti tabanında başlayacak hareketliliğe karşı yeni bir sınavla karşı karşıyadırlar.

Onlar için oyun şimdi başlıyor.

STAR

YAZIYA YORUM KAT