1. YAZARLAR

  2. Hakan Albayrak

  3. Şamil Tayyar'ın Çerkeslerle ilgili “soru işareti”ne dair
Hakan Albayrak

Hakan Albayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

Şamil Tayyar'ın Çerkeslerle ilgili “soru işareti”ne dair

12 Nisan 2008 Cumartesi 05:17A+A-

Malum; Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, Zaman'dan Nuriye Akman'a verdiği mülakatta Ergenekon'un faturasını Çerkeslere çıkardı.

Bu yapılanmada yer alanların çoğu Çerkes-Abhaz kökenliymiş, ama elinde “çok ciddi bilgi ve belge olmadığı için” konunun üzerine gitmiyormuş Şamil Bey.

Komediye bakar mısınız?

Hem elinde ciddi bilgi ve belge olmadığını söylüyor, hem de Türkiye'nin en çok satan gazetesinde Ergenekon'un Çerkes ağırlıklı kimliği(!) üzerinde pervasızca ahkam keserek yeni bir 'iç düşman' algısına yol açıyor; “Hain Kürt” edebiyatı/fitnesi yetmezmiş gibi bir de 'Milli irade aleyhtarı Çerkes' efsanesi çıkarıyor; toplumu birbirine düşürmeye çalışan provokatörlerin ekmeğine yağ sürüyor; mücadele ediyor gibi gözüktüğü 'derin devlet'in emellerine hizmet ediyor…

Müthiş bir sorumsuzluk örneğiyle karşı karşıyayız (provokasyon demeye dilim varmadığı için sorumsuzluk örneği diyorum).

Neymiş?

“Bu yapı içinde Kafkas kökenlilerin ağırlıkta olması, ister istemez zihinlerde soru işareti bırakıyor”muş!

Nasıl bir soru işareti?

“Türkiye Cumhuriyeti'ni Çerkesya Cumhuriyeti'ne dönüştürmek istiyor olmasınlar sakın?” gibi bir soru işareti mi?

“Derin devletin anti-demokratik refleksleri daha ziyade Çerkes unsurlardan kaynaklanıyor olmasın sakın?” gibi bir soru işareti mi?

“Milli Şef dönemine dönüş çabalarının arkasında Çerkesler olmasın sakın?” gibi bir soru işareti mi?

Bilmiyoruz.

Şamil Tayyar “soru işareti”ne açıklık getirmiyor.

Milletin arasına bir fitne tohumu ekip aradan çekiliyor.

Buna haklı olarak isyan eden Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir diyor ki:

“Şamil Tayyar bir yandan 'elimde ciddi bilgi ve belge olmadığı için üzerine gitmedim' derken, diğer yandan tüm Çerkes-Abhaz toplumunu 'Ergenekon' örgütlenmesinin içinde gösterecek çok önemli iddiaları 'ilk defa söylediğini' ifade ediyor. Çerkes camiası olarak kendisinden, bildiği isimleri açıklamasını bekliyoruz. 'Basın etiği' ve 'yazar namusu' kavramları gereği bu açıklamaları yapmak, Sayın Şamil Tayyar için Çerkes toplumuna karşı ahlaki bir borç haline gelmiştir. Bunu kendisinden talep etmek de bizim hakkımızdır. Hiç kimsenin mesnetsiz iddialarda bulunup, toplumu rencide ettikten sonra, hiçbir şey olmamışçasına köşeye çekilme hakkı yoktur. Çünkü yapılan ve söylenenler sadece Çerkes toplumunu rencide edici şeyler olmakla kalmamış, aynı zamanda Türkiye'nin etnik hassasiyetlerine yönelik tehditler içerir hale gelmiştir. Böylece, toplumun bir bölümü, diğeri aleyhinde yanlış bilgilendirilmiş ve düşmanlık yaratılmaya çalışılmıştır. Bu şekliyle, alenen 'bölücülük' suçu işlenmiş olmaktadır.”

Evet, aynen öyle olmaktadır.

Diyelim ki Ergenekon örgütlenmesinde yer alanların çoğu gerçekten Çerkes; ideolojik nedenlerle biraraya gelen insanların etnik kimliklerine vurgu yaparak “Çerkesler Ergenekoncu'dur, derin devletçidir, milli irade düşmanıdır” gibi bir intiba uyandırmanın ne alemi var?

Bu toplumun bir parçası olan Çerkesler tıpkı Türkmenler, Kürtler, Lazlar, Boşnaklar veya Arnavutlar gibi devletin ve siyasetin bütün hiziplerinde şu veya bu yoğunlukta yer alırlar.

Siyasi / ideolojik kamplaşmalarda Çerkeslerin genelini kapsayan bir eğilim yok.

'Demokrasinin olmadığı bir cumhuriyet beni ilgilendirmez' diyen Rauf Orbay da Çerkes'ti, demokrasinin “d”sine bile tahammül edemeyen Recep Peker de…

* * *

Unutmadan:

Anavatan Partisi'nde de bir “Çerkes nüfuzu”ndan söz ediliyordu…

Ünlü bir ulusalcı bana “AK Parti'deki Çerkes yoğunluğunu endişe verici buluyorum” demişti…

HADEP'in genel başkanlığını yapmış olan Ahmet Turan Çerkes'tir…

Bunları Ergenekon'un neresine koyacağız?

Bu arada ben de Çerkes'im… ve Ergenekon'a 'adımı' karıştırdığı için Şamil Tayyar'a fena halde kızgınım!

Yeni Şafak gazetesi

YAZIYA YORUM KAT