1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Sadr Protestoya Katılım, Sistani Katılmama Çağrısı Yaptı
Sadr Protestoya Katılım, Sistani Katılmama Çağrısı Yaptı

Sadr Protestoya Katılım, Sistani Katılmama Çağrısı Yaptı

Bağdat’ta ABD karşıtı 1 milyon kişinin katılımıyla bir gösteri yapılması planlanıyor. Mukteda Sadr ve Kays Kazali gösterilere katılım çağrısı yaparken Iraklı Şiilerin en üst dini merci Ali Sistani ise katılmama talimatı verdi.

23 Ocak 2020 Perşembe 22:45A+A-

Abdulhakim Günaydın / Independentturkish

Irak'ta 1 Ekim 2019'dan bu yana yolsuzluk, altyapı yetersizliği, işsizlik ve ülkenin içişlerine yönelik dış müdahaleler gibi çeşitli gerekçelerle hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyor.

Başbakan Adil Abdulmehdi protestolar üzerine 29 Kasım'da istifa etti, buna karşın ülkede yeni hükümet halen kurulamadı.

Devam eden eylemler ile ilgili Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, “Kanun tanımaz" diye nitelendirdiği kişilerin gerçekleştirdiği şiddet eylemleri nedeniyle 600'den fazla göstericinin öldüğünü söyledi.

Ülkenin birçok kentinde gösteriler devam ederken, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tuğgeneral Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendisi'nin 3 Ocak’ta ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülmesinin yankıları sürüyor.

Irak Parlamentosu’ndan yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması kararı sonrası, öncülüğünü Sadr Hareketi Lideri Mukteda Sadr’ın yaptığı Şii parti ve hareketlerin çağrısıyla 1 milyon kişinin katılımıyla bir gösteri düzenlenmesi planlanıyor.  

Sadr’ın sözcüsü Selah Ubeydi yaptığı açıklamada, yarın yapılacak gösterinin, Cadriye bölgesindeki Bağdat Üniversitesi dört yolunda gerçekleştirileceğini belirtti.

Sosyal medya hesabı Twitter’den 24 Ocak’ta düzenlenecek gösterilere katılım çağrısı yapan Sadr, “Ülkemde yabancılara yer yok. Halk ayaklanıyor ve büyüyor. Halkın sesinden haberin var mı, aslan kükremesi gibi. Eğer bu kükreme yükselir ve şiddetlenirse, tarih için bir zafer olur. Tüm yabancılar ortadan kalkacak… Zulüm ve fesat yok oluyor. Egemenlik. Özgürlük. Islah. Yenilen bir köklü bir taleptir. Onlar aşıktır ve direnmektedir. Vatan için bir aradalar. Ey vatanım, sana sşığız sesleriyle ayaktalar. Protesto edin… İlerleyin… Mukteda’nın sevgisi sizinledir” paylaşımında bulundu.

İran’a yakınlığı ile bilinen Haşdi Şabi bünyesinde faaliyet yürüten ve ABD’nin ocak ayı başında “Yabancı Terör Örgütleri” listesine aldığı Asaib Ehlil Hak grubunun lideri Kays Kazali de yarın düzenlenecek protestolara destek veren isimlerden.

Yayınladığı videolu mesajında Iraklılara işgali reddetme çağrısında bulunan Kazali, “Ülkemiz bir işgal aşaması yaşamaktadır. O yüzden bu sözlerim farklı dinlerden, mezheplerden ve ırklardan olan halkın tüm evlatlarınadır. Hristiyanlar, Müslümanlar, Sabiler, Şiiler, Araplar, Kürtler, Türkmenler, erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla, gençlisiyle hepsine mesajım; Cuma günü tüm dünyaya şu mesajı verin: Irak halkı, vatana karşı düşmanlığı ve işgali reddetmektedir” diye konuştu.

Sistani: Protestoya katılmayın

Iraklı Şiilerin en üst dini merci olarak bilinen Ayetullah Ali Sistani ise taraftarlarına, Sadr’ın çağrısıyla 24 Ocak’ta düzenlenecek protestolara katılmama talimatı verdi.

Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada, başta başkent Bağdat olmak üzere diğer illerdeki bağlı ofislere gönderilen yazıda Sadr’ın protestolarına katılmamasının istendiği belirtildi. 

Independent Arapça’nın yerel kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, Sistani sadece bu gösterilere katılmama talimatı vermekle kalmayıp Kerbela’daki ofisinden hafta başından bu yana gerilimi tırmandırma kararı alan sahadaki göstericilere de destek verilmemesini istedi.

HABERE YORUM KAT