1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Rusya'dan İlk Açıklama: Türkiye Bize Bilgi Vermedi
Rusya'dan İlk Açıklama: Türkiye Bize Bilgi Vermedi

Rusya'dan İlk Açıklama: Türkiye Bize Bilgi Vermedi

Bölgeyi uydu ve uçaklarla karış karış tarayan Rusya, İdlip'te Türkiye'nin kontrol noktasına ilişkin saldırı için Türkiye'nin kendilerine bilgi vermediğini iddia etti.

28 Şubat 2020 Cuma 09:05A+A-

HAKSÖZ-HABER

Rusya, dün gece yaşanan İdlib saldırısı sonrasında yaptığı ilk açıklamada Türkiye'nin kendilerine bölgedeki askeri nokta konusunda bilgi vermediğini iddia ederken, saldırının rejim güçleri tarafından yapıldığını ve kendilerinin dahil olmadığını söyledi.

Sputnik'in verdiği habere göre Rusya bölgede muhalif güçlerin büyük bir saldırı planladığını ve rejimin bu sebeple saldırı yaptığını öne sürdü.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Suriye İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu sadırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı. 

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi temsilcileri, geçen 24 saat içinde sürekli olarak Türk mevkidaşlarından, teröristlerin çatıştığı bölgelere yakın bulunan TSK’nın tüm birliklerinin bulunduğu yerlerin koordinatlarını istedi ve aldı.

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin bilgi alınır alınmaz Suriye ordusunun ateşe tamamen son vermesi yönünde kapsamlı önlemler aldı, ölen ve yaralanan Türk askerlerinin Türkiye topraklarına güvenli tahliyesi sağlandı. Rusya Hava Uzay Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Behun yerleşimi yakınlarında kullanılmadı.

Rusya’nın Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Suriye ordusunun yanıt ateşi sonucu İdlib gerilimi azaltma bölgesinde yerleştirilen Türk gözlem noktalarına ve birliklerine yönelik her türlü güvenlik risklerinin ortadan kaldırılması için Türkiye’nin İdlib koordinasyon merkezi ile sürekli temas halindedir.

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu."

Öte yandan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, biraz önce yaptığı açıklamada Rusya'nın açıklamalarını yalanladı. İlgili haber için tıklayınız.

Akar, Rusya'ya bilgi verildiğini, ilk saldırı sonrası tekrar uyarı yapıldığını, buna rağmen rejim güçlerinin ambulanslara dahi saldırdığını söyledi.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT