1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya'da Muhalifler Sokakta
Rusyada Muhalifler Sokakta

Rusya'da Muhalifler Sokakta

Rusya'da muhalif gösterilerde 1000 kişi tutuklandı, 20 bin kişi ise gösteriye hazırlanıyor.

08 Aralık 2011 Perşembe 08:54A+A-

Rusya'da Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde iktidar partisi Birleşik Rusya'nın yüzde 49,3 civarında oy alması üzerine muhalif gruplar başkent Moskova ve diğer kentlerdeki gösterilerine devam ediyor.

Cumartesiye Hazırlanıyorlar

Polisin izinsiz olduğu gerekçesi ile toplamda bine yakın eylemciyi gözaltına aldığı kaydedilirken, internet ve sosyal ağlar üzerinden irtibata geçen farklı muhalif gruplardan en az 20 bin kişinin Cumartesi günü eylem yapacakları iddia edildi.

Moskova meydanlarını polis ve askeri birliklere kapatan güvenlik güçleri akşam saatlerin Triumfalnaya Meydanı'nda toplanmaya çalışan göstericilerden bazılarını gözaltına aldı. St. Petersburg'da protesto eylemine katılan 500 civarında kişiden yaklaşık 70'i polis merkezine götürüldü.

Protesto eylemlerinin dördüncü gününde Moskova'da toparlanmaya çalışanlardan 20'si polis araçlarına bindirilirken, Rusya'nın Kaliningrad kentinde de 1000 kadar göstericinin şehir meydanlarını doldurduğu ve 150 kişinin de polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

İnternet ve sosyal ağlar aracılığı ile haberleşen 20 bin kişinin Cumartesi günü büyük bir protesto gösteriye katılacağını açıkladığı iddia ediliyor. Ancak göstericilerin toplanacağı meydanın onarım gerekçesi ile kapatılacağı da gelen bilgiler arasında.

Protesto gösterileri an fazla Pazar günü 5 bine ulaşmış, ancak sonraki günlerde azalmaya başladı. Uzmanlar eylemlerin protesto niteliğinde olduğunu, Arap Baharı tarzı bir değişimin Rusya'da görülmesinin imkansız olduğunu kaydediyor.

Merkez Seçim Kurulu ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev iddiaların araştırılmasını isterken, internet yayılan ihlal görüntülerinin provokasyon hedefli olduğunu söyledi.

Birleşik Rusya'nın Yüzde 20-30 Oyu Sahte İddiası 

Bağımsız gözlemciler Birleşik Rusya'nın aldığı oylardan yüzde 20-30'unun sahte olduğunu iddia ediyor.

Memorial insan hakları örgütü ve Golos seçim gözlem merkezinin birlikte yaptıkları açıklamada 100'ün üzerinde seçim merkezinde 300 kişilik bir grupla çalışma yaptıklarını ve Birleşik Rusya'nın yüzde 29,8 oyu çıktığını açıkladı.

Parlamento dışında kalan Yabloko muhalif gösterilere destek veren gruplar arasında yer alıyor. Yabloko'nun kurucularından Grigori Yavlinski oylarının yarısının çalındığını iddia etti.

Ülke genelinde 5 milyon oyları olduğunu savunan Yavlinski, Kremlin'i oylarını çalmakla suçladı. Yüzde 7'lik ülke barajını geçemeyen Yabloko resmi sonuçlara göre 2,25 milyon oy almış ve yüzde 3,4 destek bulmuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT