1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Rusya'da hapisteki muhalif isim Kara-Murza: Navalny'nin ölümünden Putin sorumlu
Rusya'da hapisteki muhalif isim Kara-Murza: Navalny'nin ölümünden Putin sorumlu

Rusya'da hapisteki muhalif isim Kara-Murza: Navalny'nin ölümünden Putin sorumlu

Rusları pes etmemeye çağıran muhalif isim, "devlet destekli bir suikast timi"nin Kremlin'in siyasi muhaliflerini "ortadan kaldırdığını" iddia etti.

24 Şubat 2024 Cumartesi 22:43A+A-

Rusya'da tutuklu muhalif isimlerden Vladimir Kara-Murza, sosyal medyada yayınlanan bir videoda, muhalif lider Aleksey Navalny'nin ölümünden Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tuttu. 

Sibirya'nın Omsk kentinde 'vatana ihanet' suçundan 25 yıl hapis cezasını çeken İngiliz-Rus vatandaşı Kara-Murza, bu açıklamayı kendisine yönelik iki zehirleme girişimi nedeniyle görülen duruşmaya video bağlantısı aracılığıyla katıldığı sırada yaptı.

Rusları "pes etmemeye" çağıran muhalif isim, "devlet destekli bir suikast timi"nin Kremlin'in siyasi muhaliflerini "ortadan kaldırdığını" iddia etti.

Videoda Kara-Murza, "Daha büyük bir güçle çalışmaya devam etmeyi ve uğruna yaşadıkları ve öldükleri şeyi başarmayı ... şehit yoldaşlarımıza borçluyuz." dedi.

Kara-Murza hapsedilen, ülkeden kaçmak zorunda bırakılan ya da öldürülen çok sayıda muhalif isimden biri.

Rusya'nın Ukrayna işgalini eleştirdiği için suçlu bulunmuş ve savaşı ve ifade özgürlüğünü eleştirenlere yönelik baskıların bir parçası olarak hapis cezasına çarptırılmıştı.

Konuşmasında, "Federal Güvenlik Servisi içinde bir ölüm mangası" bulunduğunu belirten Kara-Murza, bu manganın "Putin rejiminin siyasi muhaliflerini fiziksel olarak ortadan kaldırmakla görevli, devletin hizmetinde bir grup profesyonel katil" olduğunu söyledi.

"Putin'in öldürme emrini verdiğine ikna oldum"

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını eleştirdiği için 8 buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan diğer bir muhalif isim Ilya Yashin de kendi adına paylaştığı bir sosyal medya gönderisinde Aleksey Navalny'yi, Putin'in öldürdüğünü iddia etti.

"Putin olduğundan hiç şüphem yok. O bir savaş suçlusu." diyen Yashin, "Navalny onun Rusya'daki en önemli rakibiydi ve Kremlin tarafından nefret ediliyordu. Putin'in hem nedeni hem de fırsatı vardı. Öldürme emrini onun verdiğine ikna oldum." ifadelerini kullandı.

Yulia Navalnaya da pazartesi günü yayınladığı bir videoda, Putin'i, kocasını öldürmekle suçladı ve cesedin açıklanmamasının bir örtbas çabasının parçası olduğunu dile getirdi.

Kremlin, şu ana kadar Navalny dahil muhalif isimlerin hastalıkları ve ölümleriyle herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, iç ve dış dünyadan gelen iddiaları reddederek bunları "Rus devlet başkanı hakkında kesinlikle asılsız, küstah suçlamalar" olarak nitelendirdi.

 

Kaynak: AP, Euronews

HABERE YORUM KAT