1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya-Esed Katillerinin ‘Af Şovu’ ve Suriye’deki Cezaevi Gerçeği
Rusya-Esed Katillerinin ‘Af Şovu’ ve Suriye’deki Cezaevi Gerçeği

Rusya-Esed Katillerinin ‘Af Şovu’ ve Suriye’deki Cezaevi Gerçeği

Katil Esed’in ‘af şovu’nu değerlendiren muhalif komutanlardan Albay Ahmed Hammade, Esed ve  Rusya’nın dünya kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını söyledi.

17 Eylül 2019 Salı 14:47A+A-

Rusya Devlet Başkanı Putin ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Astana görüşmeleri kapsamında beşincisi yapılan liderler zirvesine katılmak için Türkiye'ye hareket etmeye hazırlanırken uluslararası ajanslar Şam'dan gelen “af haberi”ni duyurdu.

Haberde, Suriye’de 14 Eylül öncesinde işlenen “suçların” affedildiği duyuruluyor ve ölüm cezalarının müebbet hapse, müebbet hapis cezalarının ise 20 yıla düşürüldüğü söyleniyordu.

Suriye’deki asker kaçakları 3 ay, başka ülkelerdeki asker kaçakları ise 6 ay içinde birliklerine teslim olurlarsa affedilecekleri belirtildi. Katil Esed böylece çürümeye yüz tutan ordusuna yeni neferler almayı planlıyordu.

Muhalif kanat Esed’in af açıklamasına çekinceli yaklaşıyor.

İdlibli Albay Ahmed Hammade, rejim güçlerinin protesto gösterisi yapan sivilleri vurmaya başlamasının ardından ordudan ayrılan ilk rütbeliler arasında bulunuyor.

Savaşın ilk yıllarında Özgür Suriye Ordusu çatısı altında birçok operasyon yöneten Albay Hammade, muhalif askeri meclislerde de görev aldı.

Hem rejimin hem de muhaliflerin dinamiklerini bilen Hammade, Esed yönetiminin af kararını Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’a yorumladı.

“Önce slogan atan siviller cezaevlerinden çıkmalı”

Albay Hammade’ye göre bu açıklama samimi değil çünkü “8 yıldır sadece sivil gösterilere katıldıkları için cezaevlerinde tutulan on binlerce insan var".

Beşar Esad’ın dünya kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını savunan Hammade, “Sadece slogan attıkları için hapsedilen insanları serbest bırakmıyor ama asker kaçaklarını ya da tutuklayamadığı insanları affedeceklerini söylüyor. Rejimin bir aldatmacasıyla daha karşı karşıyayız” dedi.

Hammade bu konularda “af” kelimesinin konuşulmaması gerektiği görüşünde.

Savaşı Esad rejiminin uygulamalarının başlattığını savunan Hammade, “Burada bir aftan değil karşılıklı bir uzlaşıdan bahsedebiliriz” dedi.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum