1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Rusya 9 Basın Kuruluşunu “Yabancı Ajan” İlan Etti!
Rusya 9 Basın Kuruluşunu “Yabancı Ajan” İlan Etti!

Rusya 9 Basın Kuruluşunu “Yabancı Ajan” İlan Etti!

Rusya’da faaliyet gösteren 9 ABD merkezli basın kuruluşu “yabancı ajan” kanunu kapsamına alındı.

05 Aralık 2017 Salı 12:17A+A-

Rusya Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da faaliyet gösteren 9 ABD merkezli basın kuruluşunun “yabancı ajan” kanunu kapsamına alındığı bildirildi.

AA’da yer alan habere göre, söz konusu kurumların isimleri, başta Amerika’nın Sesi (Voice of America) ve Radio Free Europe/Radio Liberty olmak üzere Current Time TV, Radio Liberty’nin Tatar-Başkurt kolu Azatliq Radiosi, Sibir.Realii, Idel.Realii, Faktograf, Kavkaz.Realii ve Krym.Realii olarak açıklandı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine 13 Kasım’da, ABD’de yayın yapan Russia Today (RT) kanalı, “yabancı ajan” olarak kaydedilmiş ve ABD Kongresi, kanalın, binadaki akreditasyonunu kaldırmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 25 Kasım’da, Rusya’da faaliyet gösteren ve yurt dışından finanse edilen basın kuruluşlarının “yabancı ajan” olarak tanınmasını öneren yasal değişiklikleri onaylamıştı.

Duma Düzenleme ve Kontrol Komisyonu Başkanı Olga Savastyanova, bir süre önce yaptığı açıklamada, ABD medyasının Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’ya girişinin de yasaklanacağını açıklamıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT