1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rejimin Yebrud'a Saldırısı Sürüyor
Rejimin Yebrud'a Saldırısı Sürüyor

Rejimin Yebrud'a Saldırısı Sürüyor

Suriye savaş uçakları Başkent Şam ile Humus arasındaki karayolunun üzerinde bulunan Kalamun bölgesindeki Yebrud kasabasını aralıksız bombalıyor.

23 Şubat 2014 Pazar 11:10A+A-

Muhaliflere göre kasaba Esed güçleri ile onlara destek veren Hizbullah’a bağlı savaşçılar tarafından kuşatıldı.

Yebrud'daki şiddetten kaçan ailelerin Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Arsal kasabasına kaçışı sürüyor. Çatışmalardan kaçan yüzlerce Suriyeli, Arsal'daki mülteci kamplarına sığınıyor.

Şam ve Halep arasında stratejik bir öneme sahip olan Yebrud kasabası, aynı zamanda Şam’ın kuzeyindeki dağlık Kalamun bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki tek şehir. 

Yaklaşık sekiz aydır muhaliflerin kontrolünde bulunan Yebrud’a rejim tarafından 15 gün önce saldırı başlatılmıştı.

Varil bombalı saldırılar

Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere varil bombalı saldırılar da devam ediyor.

Muhaliflere göre orduya ait helikopterler kentte muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgeleri her gün belli saatlerde bombalıyor. Aktivistler, son saldırılarda çok sayıda binanın isabet aldığını 21 kişinin öldüğü ve çok sayıda sivilin de yaralandığını duyurdu.

Esed güçlerinin orduya ait helikopterlerle Lazkiye bölgesinde yer alan Cebel Türkmen ile Cebel el Ekrad bölgesini de varil bombalarıyla vurduğu kaydedildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, rejime bağlı ordu birliklerinin muhaliflerin denetiminde bulunan bölgelere düzenlediği hava destekli operasyonlarda, Halep'te 21, Kuneytra'da yedi, Dera'da altı, Hama'da beş, İdlib ve Humus'ta dörder ve başkent Şam'ın banliyölerinde üç olmak üzere 50 kişinin yaşamını yitirdiği duyurdu.

Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Halep'te Kuveyris askeri havaalanı çevresiyle kentin güneyinde yer alan Azize köyü yakınlarında Şam yönetimine bağlı güçler ile İslami Cephe'ye bağlı birlikler arasında çatışmalar olduğunu aktardı.

 Al Jazeera 

HABERE YORUM KAT