1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ramazanda Rejim ve Rus Saldırılarında 271 Sivil Hayatını Kaybetti
Ramazanda Rejim ve Rus Saldırılarında 271 Sivil Hayatını Kaybetti

Ramazanda Rejim ve Rus Saldırılarında 271 Sivil Hayatını Kaybetti

Suriye'deki savaşta, ramazan ayı başından beri rejim güçleri ve Rus uçakları tarafından muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yapılan saldırılarda 271 sivil hayatını kaybetti.

15 Haziran 2016 Çarşamba 15:42A+A-

Rus ve Esed rejimine ait savaş uçakları ile helikopterler, başta Halep olmak üzere muhaliflerin elinde bulunan yerleşim yerlerini ramazan ayında da vakum ve varil bombalarıyla vurmaya devam etti. Hastaneler, çarşı ve pazarlar ile sivil savunma merkezleri, hedefler arasında yer aldı.

AA muhabirinin sivil savunma kuruluşları ve Şam Belgelendirme Merkezi'nden aldığı bilgiye göre, ramazanın onuncu gününde Şam, Dareyya, Doğu Guta, Halep, İdlib, Deyr'uz Zor ve Dera'da düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 17'si çocuk, 14'ü kadın 271'e ulaştı. Saldırılarda yüzlerce kişi de yaralandı.

Deyr'uz Zor'da 32, Halep'te 27 ve Humus'ta 5 kişinin hayatını kaybettiği ramazanın birinci günü, ayın şu ana kadarki en kanlı günü oldu.

Ramazanda en fazla saldırı Halep'e düzenlendi. Kente rejim güçlerinin her gün düzenlediği saldırılarda toplam 155 sivil hayatını kaybetti. Halep'i 53 can kaybıyla İdlib izledi. Deyr'uz Zor'da 38, Humus'da 8, Şam'da 10, Hama ve Haseke'de ise 3'er kişi yaşamını yitirdi. Diğer kentlere kıyasla daha sakin bir Ramazan geçiren Dera'da ise 1 kişi hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT