1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ramazan ve Yabancılaşma Tehlikesi
Ramazan ve Yabancılaşma Tehlikesi

Ramazan ve Yabancılaşma Tehlikesi

Ulusalcı temalara kurban edilmek istenen takva duygularımız, tüketim kültürünün çarklarına iteklenerek pazarlanmak istenen ibadetlerimiz zannedildiği kadar ucuz değil.

08 Ağustos 2011 Pazartesi 04:33A+A-

Ramazan ve Yabancılaşma Tehlikesi

Kenan Alpay

Ramazan ve orucun bizleri ulaştıracağı nihai nokta ‘takva’dır. Allah’a karşı sorumluluklarımızın bilincine/takvaya ulaşmamıza vesile olmayan Ramazan ve oruç varlık sebebini kaybetmeye yüz tutar.

Zamanı ve mekanı mübarek, kutsal kılan “Kuddüs” olan Allah’tır. Allah tarafından mübarek kılınan zaman ve mekanların dışında hiç bir zaman ve mekan insanlık için ayrıcalıklı kılınamaz. Yeryüzünü insanlığa tahsis edilmiş bir mescidtir. Allah’a doğru akıp giden zaman sahip olabileceğimiz en önemli sermayedir. Doğu da batı da Allah’ındır. Günler, aylar Allah tarafından aramızda döndürülmektedir. Bu sebeple hiç bir gün veya ay, hiç bir şehir veya mabed kendiliğinden mübarek, kutsal değildir.

Bir zamanı veya mekanı mübarek kılan değer bizzat kendisinden kaynaklanmaz. Mesela Kabe’yi Beytullah kılan değer, Allah’a kulluk için inşa edilen ilk ev olmasından kaynaklanır. Coğrafi konumu veya inşa malzemesinden dolayı değil Hz. Adem’den bu yana tevhidi değerleri simgelediği için Kabe haccın mekanıdır.

Bir zaman dilimi olarak Ramazan’ı mübarek kılan da elbette ki içinde yer alan Kadir gecesinde Kur’anın inzal olmaya başlamasıdır. Ramazan’ı ayrıcalıklı kılan hidayet kaynağı Kur’anla, takva yolu oruçla donatılmış olmasıdır.

Uzun yıllardır Ramazan’ın bir tüketim, gösteriş, eğlence zamanı olmadığını yazıp konuşuyoruz. Buna rağmen toplumumuzdaki bazı kötü alışkanlıkları kolay kolay tasfiye edemiyoruz. Vaaz ve nasihatlerin, tv-radyo programlarının önemli bir kısmı Ramazan ve orucun asli misyonlarına yabancılaştırıcı davranış ve ilişki biçimlerinden uzak durulması gerektiği konularına odaklanıyor. Bu konularda geçmiş yıllara nazaran epeyce bir mesafe alındığı muhakkak. Ancak katedilecek çok mesafe olduğunu da gözden ırak tutmayalım.

Yazının devamı… 

HABERE YORUM KAT