1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD Güçleri ABD, Rusya ve Esed'le İşbirliğine Hız Verdi
PYD Güçleri ABD, Rusya ve Esed'le İşbirliğine Hız Verdi

PYD Güçleri ABD, Rusya ve Esed'le İşbirliğine Hız Verdi

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD güçleri, ABD, Rusya ve Esed rejiminin desteğini alarak muhaliflere iki cepheden saldırıyor.

08 Şubat 2016 Pazartesi 13:08A+A-

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Fırat nehrinin batısında Cerablus-Azez hattına ilerlemek için ABD ve Rusya ile işbirliğine hız verdi. Örgüt diğer yandan da Esed rejimi ve Hizbullah'la IŞİD'in Rakka ve Deyr'uz Zor'daki hakimiyetini kırmak için ortaklık içinde.

Yerel Koordinasyon Komitesi'nin (YKK) açıkamasına göre, ABD, PYD kontrolündeki Kobani'ye (Ayn el Arab), örgüte bağlı güçlerin Fırat nehrinin batısında Halep'e bağlı Mümbiç'e düzenleyeceği saldırı için 20 askeri danışman gönderdi. Askerlerin nehrin batısındaki Tişrin Barajı'na sevkedildiğinin belirtildiği açıklamada, mühimmat dolu iki kargo uçağının da Kobani'ye intikal ettiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca PYD kontrolündeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) mensup 250 kişinin Halep'in doğusundaki Sırrin beldesinde konuşlandığı da belirtildi.

PYD, bir süredir Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırında güvenli bölge ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerlemeye çalışıyor. Örgüt, geçen ay ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının yardımıyla Halep'in doğusundaki Sırrin beldesinin güneyindeki IŞİD'i gerilettikten sonra Fırat nehrine ulaşmıştı. 27 Aralık’ta ABD uçaklarının hava saldırısının ardından Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı IŞİD'ten alan PYD liderliğindeki güçler, ardından nehrin batısında Tişrin Baraji'nin 9 km kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmıştı. ABD, örgütün daha ileriye gitmemesi konusunda Türkiye tarafından yapılan uyarılar nedeniyle örgüte hava desteğini ertelerken, Rusya ay başında Mümbiç ilçe merkezini, ilçenin kuzeydoğusundaki Tişrin Barajı yönünden vurarak örgüte hava desteği sağlamıştı.

PYD ve Rusya, Azez'e yoğunlaştı

YKK açıklamasında ayrıca, Esed ordusu yetkililerinin SDG liderleriyle Afrin'de bir araya gelerek Halep'e 30, Azez' 6 kilometre mesafede muhaliflerin elindeki Miniğ askeri havaalanına düzenlenecek saldırı için ortak hareket etmek konusunda anlaştıkları bildirildi. 2013'ten beri muhaliflerin elinde bulunan Azez'in güneyindeki Miniğ havaalanı, Halep’in kuzeyindeki son kalelerinden biri olarak biliniyor.

Halihazırda Halep'in kuzeyinde muhaliflerin elinde bulunan son noktalar Azez, Mare ve Tel Rıfat'tan oluşuyor.

Bu arada, Rus savaş uçaklarının 5 gün önce rejimin Halep-Türkiye sınırı koridorunu keserek batıda kuşatma altındaki Nubul ve Zehra beldelerine ulaşmasının ardından hava saldırılarını Miniğ operasyonu için Azez'e yoğunlaştırdığı belirtiliyor. Rusya ve Esed güçlerinin Halep operasyonu sonucu yaklaşık 40 bin kişi Türkiye sınırına doğru güvenli gördükleri bölgelere göç etmişti.

PYD ve Esed işbirilği güçlenerek sürüyor 

YKK açıklamasına göre rejim ve SDG liderleri önceki gün Kamışlı'da bir araya gelerek PYD'nin IŞİD kontrolünde Haseke'nin güneyindeki Şeddadi'ye düzenleyeceği operasyon için görüşme yaptı. Rejime ait 4 kargo uçağı söz konusu operasyon için Kamışlı havaalanına geldi. Rejimin bu işbirliğiyle Haseke'den güneyde IŞİD kontrolündeki Deyr'uz Zor'a ilerlemeyi de hedefliyor. Deyr'uz Zor saldırısı için rejim, SDG unsurları ve Hizbullah milisleri "Gönüllü Tugaylar" adı altında ortak birlik kurmayı planlıyor.

Kamışlı, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinin en büyük ilçesi, Mardin'in Nusaybin ilçesinin 3 kilometre karşısında yer alıyor.Yüzde 25'i rejimin kontrolünde, geri kalanı PYD hakimiyetinde olan ilçede rejimin kamu kurumları faaliyetlerini sürdürüyor. Güvenlik PYD tarafından sağlanıyor.

Rusya'nın askeri üs kurma hazırlığı yaptığı Kamışlı Uluslararası Havaalanı ise Esed rejiminin kontrolünde. Havaalanındaki çalışmaların tamamlanması ve Rus varlığının artmasıyla Kamışlı'da rejim etkisinin güçlenmesi bekleniyor.

Yerel kaynaklar, Rusya'nın PYD'ye destek verirken Esed yönetimini de bu işbirliğine kattığını, rejim otoritesinin PYD tarafından kabul edilmesinde ısrarcı davrandığını bildiriyor.

Rusya, Afrin civarındaki PYD güçleriyle koordinasyonu, burada Hizbullah milislerinin de bulunduğu ortak operasyon odasından yönetiyor. 

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum