1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. PKK/PYD: ABD’nin Silah Açıklaması Türkiye’yi Yatıştırma Amaçlı
PKK/PYD: ABD’nin Silah Açıklaması Türkiye’yi Yatıştırma Amaçlı

PKK/PYD: ABD’nin Silah Açıklaması Türkiye’yi Yatıştırma Amaçlı

​​​​​​​PYD’nin siyasi kanat üyesi Ahmed ABD’den yapılan açıklamalarda silah desteğinin durdurulacağının belirtilmediğine dikkat çekerek, “üstü kapalı” açıklamanın Türkiye’yi yatıştırma amacı taşıdığı görüşünü dile getirdi.

28 Kasım 2017 Salı 21:36A+A-

PKK/PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden İlham Ahmed, Amerika’nın Suriye’deki tek müttefikleri PYD’ye sırtını dönmesi durumunda bölgede teröre karşı savaşta yerini kaybedeceğini öne sürdü.

PKK/PYD’nin siyasi kanadı üyesi Ahmed, bu açıklamayı Amerika’nın PKK/PYD’ye desteğini durdurabileceği yönündeki iddiaların ardından yaptı.

Beyaz Saray ve Pentagon’dan PYD’ye yönelik askeri desteğin değerlendirileceği yönünde açıklamalar gelmiş ancak silah desteğine toptan son verileceği şeklinde resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Ankara’dan gelen açıklamalarda ise Başkan Donald Trump’ın YPG’ye yönelik silah desteğini durduracaklarını söylediği belirtilmişti.

Ahmed de, Washington’dan yapılan açıklamalarda silah desteğinin durdurulacağının belirtilmediğine dikkat çekerek, “üstü kapalı” açıklamanın Türkiye’yi yatıştırma amacı taşıdığı görüşünü dile getirdi.

Ahmed, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, bu tür “belirsiz” açıklamaların “iki tarafı keskin bıçak” gibi olduğunu söyledi.

Ahmed, “Amerikalıların ne düşündüğünü yargılayamayız, ancak bir şey çok açık, Amerikalılar Suriye’deki tek müttefiklerine sırtlarını dönerse bu Ortadoğu’da ‘DAEŞ’e karşı savaşta geri çekiliyorlar anlamına gelir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Başkanı Donald Trump’ın telefonda görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan, “Suriye’de sahadaki ortaklarımıza askeri destek konusunda bekleyen düzenlemeler olduğu” açıklaması yapılmıştı.

Kaynak: VoaNews

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT