1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'da "Özel Mahkemeler" Tartışması
Pakistan'da "Özel Mahkemeler" Tartışması

Pakistan'da "Özel Mahkemeler" Tartışması

Pakistan'da geçen ayki kanlı okul baskınından sonra saldırganların hızlı yargılanması için "ordu yetkilisi başkanlığında" kurulması planlanan özel mahkemelere muhalif siyasiler karşı çıkıyor.

01 Ocak 2015 Perşembe 16:18A+A-

Pakistan'da 16 Aralık'ta Pakistan bir okula düzenlenen ve 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskının ardından ülkedeki örgüt mensuplarının hızlı yargılanması için ordu yetkilisinin başkanlığında özel mahkemelerin kurulmasına yönelik karar tartışma yarattı.

Peşaver kentindeki okul baskınından bir hafta sonra Pakistan parlamentosunda temsil edilen siyasi partiler, Başbakan Navaz Şerif başkanlığındaki toplantıda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif ile bir araya gelerek, terörle mücadele için "ordu yetkilisinin başkanlık edeceği özel mahkemelerin" kurulmasını da içeren 20 maddeli bir ulusal eylem planını onaylamışlardı.

Ülkedeki muhalefet partileri, onaya rağmen şimdi saldırganların çabuk yargılanabilmesi için ordu yetkilisinin başkanlığında özel mahkemelerin kurulmasına karşı olduklarını açıklamaya başladı. Muhalif siyasi parti temsilcileri, bu yasanın siyasi liderlere karşı kullanılmasından duydukları kaygıyı ifade etti.

Muhalefetteki Pakistan Halk Partisi Senatörü Raza Rabbani, senato oturumundaki konuşmasında özel mahkemelerin kurulmasına itiraz ederek, "1977 ve 1998'de kurulan askeri mahkemeler hükümetlerin düşmesinde öncü rol oynamıştı" dedi.

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Çodri İftikhar, ordu yetkilisi başkanlığında özel mahkemelerin kurulmasının anayasaya aykırı olduğunu dile getirirken, Pakistan Uluslararası Stratejik Enstitüsü Başkanı Rasul Bakş Reis, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, önde gelen siyasi partilerin bu konudaki anayasa değişikliği konusunda tereddüt gösterdiğini, bunun olumlu olduğunu söyledi.

Navaz Şerif: "Bu korku çocukların katledilmesini unutturamaz"

Okul baskının ardından 2008'de askıya alınan idam cezasının yeniden uygulanması talimatını veren Başbakan Navaz Şerif ise dünkü Senato oturumuna yaptığı konuşmada, özel mahkemeleri kurmaya kararlı olduklarını söyledi. 

Navaz Şerif, "Ben de bir gün böyle bir mahkemeye çıkarılabilirim şüphesini taşıyorum ancak bu korku bana Peşaver'de teröristlerin okul çocuklarını katletmesini unutturamaz" ifadesini kullandı.

Ordudan siyasilere çağrı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif ise bütün ulusun siyasi ve askeri liderliğin şiddetle mücadelede "doğru ve cesur karar" almaları için beklediğini söyledi.

Ordu Sözcülüğü'nün açıklamasına göre, Ravalpindi'deki Genelkurmay Başkanlığı'nda komutanlara hitap eden Orgeneral Şerif, şiddete karşı bütün siyasal liderliğin azmini takdir ettiklerini belirtti ve "Teröristlere ve onlara sempati duyanlara karşı sert bir operasyon hakkında cesur kararlar alınması için bütün ulus siyasi ve askeri liderliği bekliyor" dedi.

Orgeneral Şerif, okul baskınından sonra 24 Aralık'ta bütün siyasi partilerin katılımıyla varılan siyasi uzlaşmanın "küçük meseleler" uğruna kaybedilmemesi çağrısında bulundu. Şerif, "Teröre karşı savaş için bütün kurumların birlikte vakit kaybetmeden ulusal eylem planını uygulamaya geçmesi gerekiyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT