1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özdemir Sabancı Suikasti Zanlısı İsmail Akkol Yakalandı
Özdemir Sabancı Suikasti Zanlısı İsmail Akkol Yakalandı

Özdemir Sabancı Suikasti Zanlısı İsmail Akkol Yakalandı

DHKP/C'nin yöneticilerinden ve Özdemir Sabancı suikastının zanlısı İsmail Akkol Söke'de yakalanıp gözaltına alındı.

02 Şubat 2016 Salı 18:46A+A-

Aydın'ın Söke ilçesinde otogarda canlı bomba oldukları ileri sürülen iki kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan iki kişinin bagajlarında yapılan aramada ilk belirlemelere göre 1 kalaşnikof uzun namlulu tüfek, bir el bombası, canlı bomba düzeneği ile çok sayıda mühimmat ele geçirildiği açıklandı.. Gözaltına alınan iki kişinin Didim'den Söke'ye geldikleri, buradan da İzmir'e gitmek üzere bilet almak istedikleri öğrenildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ AÇIKLADI

Aydın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Söke'de silah ve patlayıcılarla gözaltına alınan 2 kişiden birinin, 9 Ocak 1996 tarihindeki Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe ile birlikte öldürülen Sabancı Holding Yönetim kurulu Üyesi Özdemir Sabancı suikastinin zanlısı DHKP-C'li İsmail Akkol olduğunun değerlendirildiğini açıkladı.

Bu bilgiden kısa süre sonra resmi açıklama da geldi. Aydın Emniyet Müdürü Halis Böğür, Söke'de silah ve patlayıcılarla gözaltına alınan iki kişiden birinin Özdemir Sabancı suikastinin zanlısı DHKP-C'li İsmail Akkol, diğerinin de Fadik Adıyaman olduğunu söyledi.

OTOBÜSE BİNERKEN YAKALANDILAR

Aydın Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Söke'de yakalanan iki zanlıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Aydın Emniyeti'nin basın açıklamasında şu bilgiler yer aldı:

"Bu gün saat 10.50 sıralarında Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü, Söke Otogarı'nda 64 AN 158 plakalı otobüse binerken durumundan şüphelenilen 'Hatice Çalışkan', 'Zeynel Abidin Gümüş' kimlikli kişilerin kontrollerinde ibraz ettikleri kimlik bilgilerinin tutarsız olduğu görüldü. Bunun üzerine ilçe emniyet müdürlüğüne götürülmek istendiğinde görevlilerimize direnerek 'Yaşasın özgürlük, devrimci direnişimiz' sloganı atmaları üzerine otobüste bulunan eşyalarıyla birlikte Söke Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Üzerlerinde ve seyahat ettikleri otobüsteki eşyalarında yapılan aramalarda bir RPG7 Roketatar, buna ait iki sevk fişeği, iki roket, üç el bombası, iki tabanca, 132 mermi, dört şarjör, patlayıcı madde olduğu değerlendirilen 100 gram beyaz toz.


Bir tabla, elektrikli ısıtıcı, yağmurluk, 3 bin 195 lira, 135 Avro, ele geçirildi. Yapılan incelemede 'Zeynel Abidin Gümüş' sahte kimlikli kişinin gerçekte İsmail Akkol olduğu, 'Anayasal düzeni zorla değiştirmeye çalışmak' suçundan arandığı, Hatice Çalışkan sahte kimlikli kişinin Fadik Adıyaman olduğu ve 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan arandığı tespit edildi."

DENİZDEN KAÇAK YOLLARLA GELDİLER

Bu arada iki kişinin Yunan adalarından Didim'e denizden kaçak yollarla geçtiği, buradan Söke'ye gelip büyük bir kente gitmek istediği anlaşıldı. Zanlıların varış hedefinin İzmir, İstanbul veya Ankara olduğu üzerinde duruluyor

SÖKE'YE TAKVİYE EKİPLER

İsmail Akkol'un gözaltına alınmasının ardından, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü'nden takviye ekip gönderildi.

YUNANİSTAN'DA TUTUKLANMIŞTI

Yunanistan'da tutuklanan İsmail Akkol, Türkiye'nin iade talebine karşın, Temmuz 2015'te bu ülkede serbest bırakılmıştı.

YILLARCA KAÇMAYI BAŞARMIŞTI

9 Ocak 1996'da DHKP/C militanları Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından Sabancı Center'da düzenlenen silahlı saldırıda Özdemir Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe yaşamını yitirmişti. Fehriye Erdal'la birlikte yurt dışına kaçan İsmail Akkol için, Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine Interpol kırmızı bülten çıkarmıştı. Akkol'un izi 2000'li yılların başında Belçika'da bulunmuştu. 

Eylemi birlikte gerçekleştirdiği Erdal'la birlikte bir süre Belçika'da yaşayan Akkol'un daha sonra Almanya'ya geçtiği, ardından da Yunanistan'a geldiği tespit edilmişti.

***

FADİK ADIYAMAN VE İSMAİL AKKOL KİMDİR?

İsmail Akkol'un ismi tüm Türkiye'de  9 Ocak 1996'da duyuldu. Akkol, Fehriye Erdal ve Mustafa Duyar'la birlikte Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı, Toyotasa genel müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'yi öldürmekle suçlandı.1997 yılında gıyabında yargılanmaya başlanan Akkol'un dosyası yakalanamadığı için 2001 yılında Fehriye Erdal'ınkiyle birlikte ayrıldı. Suikastten sonra hakkında uzun süre hiçbir bilgiye ulaşılamayan ve kırmızı bültenle aranan Akkol'un izi 2000'li yılların başında Belçika'da bulunmuştu. Eylemi birlikte gerçekleştirdiği Erdal'la birlikte bir süre Belçika'da yaşayan Akkol'un daha sonra Almanya'ya geçtiği, ardından da Yunanistan'a geldiği tespit edilmişti. Yunan polisinin 11 Şubat 2014 tarihinde Atina'daki hücre evine düzenlediği baskın sonucu 4 DHKP-C üyesiyle birlikte yakalandı. Yunanistan'da tutuklanan İsmail Akkol, Türkiye'nin iade talebine karşın, Temmuz 2015'te bu ülkede serbest bırakıldı. Akkol, Mustafa Duyar'la birlikte 29 Eylül 1995'de İstanbul Maslak'ta İl Jandarma Alay Komutanlığı nizamiyesi önünde gece nöbeti tutan Serdar Öztürk ve Tarkan Yağcı isimli iki jandarma erini öldürmekle de suçlanıyor. 

FADİK ADIYAMAN LAVRİON KAMPINI YÖNETMİŞTİ

Fadik Adıyaman da DHKP-C'nin önemli isimlerin arasında yer alıyor. 2006’da Yunanistan’a giden Adıyaman'ın bir süre Lavrion Kampı’ndaki diğer örgüt militanlarını idare ettiği iddia edilmişti. Atina’da DHKP-C’lilerin kaldığı eve 27 Haziran 2015'te yapılan baskında gözaltına alınan 7 kişiden biri olan Adıyaman tutuklandı.  Türkiye Adıyaman’ın iadesi için  girişimde bulunmasına karşın başarılı olamadı ve Adıyaman serbest bırakıldı.

KAYNAK: RADİKAL

HABERE YORUM KAT