1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ÖSO’dan Rejimle Diyalog İçin 8 Şart
ÖSO’dan Rejimle Diyalog İçin 8 Şart

ÖSO’dan Rejimle Diyalog İçin 8 Şart

Suriye Dışişlerinin "Silahlı muhalefet dahil diyaloga hazırız" mesajına Özgür Suriye Ordusundan cevap geldi.

26 Şubat 2013 Salı 12:21A+A-

“Esed istifa etmeli. Operasyonlar tamamıyla durdurulmalı. Diyalogun hedefi iktidarı halka teslim etmek olmalı. Diyalog BMGK daimi üyeleri, Arap kardeşlerimiz ve Türkiye'nin gözetimi ve güvencesinde gerçekleşmelidir.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı, Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim'in Moskova'dan verdiği ''Silahlı muhalefet dahil diyaloga hazırız'' mesajına 8 şartla karşılık verdi.

ÖSO Birleşik Komutanlığı Sözcüsü Abdulhamid Zekeriya, ÖSO'nun gün boyunca Esed rejimi ile diyalog masasına oturmak için öne sürülecek şartları tartıştığını ve 8 şart belirlediğini açıkladı.

Sözcü Zekeriya, AA muhabirine ÖSO'nun belirlediği 8 şartı içeren bildirgeyi anlattı. 

Halkın Kabul Etmediği Hiçbir Şey Makbul Değildir!

ÖSO, bildirgede birinci şart olarak, “Siyasilere ve askerlere saygımızla birlikte, biz devrimi değil, devrim bizi yaptı. Bu durumda halkın kabul etmediği hiçbir şeyi kabul etmeyeceğimizi ikrar ederiz.” ifadesine yer verdi. 

Kavramları yerli yerine oturtmanın gerekliliğine vurgu yapılan bildirgede, “Velid el-Muallim bize 'silahlı çeteler'' dedi. Rejim kendini 'silahlı çete' olarak tanımlamalı ya da Muallim özür dilemeli ve bize, doğru bir tanımlamayla hitap etmelidir. Rejim başkanı (Beşşar Esed) diyaloga hazır olduğunu şahsen açıklamalı. Yarın çıkıp dışişleri bakanı kendini temsil etmektedir bu beni bağlamaz diyebilir.” ifadeleri kullanıldı. 

Diyalogun operasyonların tamamıyla durdurulmasından sonra başlayabileceğinin kaydedildiği bildirgede, Beşşar Esed ve güvenlik birimi şeflerinin istifasının ilanı istendi.

Bildirgede ayrıca şu şartlar öne sürüldü:

- Diyalog Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri, Arap kardeşlerimiz ve Türkiye'nin gözetimi ve güvencesinde gerçekleşmelidir. 

- Diyalog süresi sayılı günlerle belirlenmeli, vakit kazanmak için uzun süre teklif edilmemelidir.

- Diyalogun yeri 'Özgürleştirilmiş Suriye toprakları', diyalogun hedefi ise iktidarı halka teslim etmek olmalıdır. 

 

HABERE YORUM KAT