1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. NATO: Rusya Mülteci Krizini Silah Olarak Kullanıyor
NATO: Rusya Mülteci Krizini Silah Olarak Kullanıyor

NATO: Rusya Mülteci Krizini Silah Olarak Kullanıyor

NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı ABD'li General Philip Breedlove, Rusya ve Beşar Esed'i mülteci krizini Batı'ya karşı bir silah olarak kullanmakla suçladı.

02 Mart 2016 Çarşamba 11:12A+A-

Mülteci krizinin Avrupa Birliği'nde istikrarı etkileyen bir gelişme olduğunu söyleyen Breedlove, 'krizden Moskova'nın karlı çıktığını' iddia etti.

ABD Senatosu'nda konuşan General Breedlove, "Rusya ve Esad rejimi göçmen krizini kasıtlı biçimde silah haline getirip Avrupa'daki kurumsal yapıları hedef alıyor" dedi.

Esed güçlerinin kullandığı varil bombaları ile Rusya'nın hava saldırılarının sivil yerleşim yerlerini vurduğunu söyleyen Breedlove, kitlesel göçlerin en büyük nedeninin bu hava saldırıları olduğunu ifade etti.

multeci,-almanya.png

Rusya ve Esed'in bu stratejisi nedeniyle Avrupa'nın Suriye krizini çözmekten önce mülteci krizine odaklanmak durumunda kaldığını ifade eden Breedlove, "Mültecileri başkasının sorunu haline getirmeye çalışıyorlar" dedi.

NATO Ege görevine başlayamadı

Mültecilerin Avrupa'ya gidiş için kullandığı ana rotanın üzerinde olan Ege Denizi'nde NATO gemilerinin devriye görevi yapması konusunda karar alınmıştı.

Ancak Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege karasuları anlaşmazlıkları nedeniyle NATO gemileri Ege'ye gelmiş olsa da henüz göreve başlayamadı.

BBC

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT