1. HABERLER

  2. HABER

  3. Myanmar Ordusu 100 Sivili Katletti
Myanmar Ordusu 100 Sivili Katletti

Myanmar Ordusu 100 Sivili Katletti

Myanmar ordusunun 14 ila 17 Şubat tarihlerinde düzenlendiği saldırılarda 100'den fazla sivilin öldüğü ileri sürüldü.

21 Şubat 2015 Cumartesi 15:47A+A-

Yerel basındaki haberlerde, yaklaşık iki haftadır çatışmaların sürdüğü Kokang bölgesinde Myanmar ordusunun 14 ila 17 Şubat tarihlerinde düzenlendiği saldırılarda 100'den fazla sivilin öldüğü ileri sürüldü. Haberlerde, ölen sivil giyimli kişilerin fotoğraflarına yer verildi.

Devlet Başkanlığı ise askerlerin bölgenin başkenti Laukkai'de 100'den fazla sivili öldürdüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Hükümet sözcüsü de Kokang isyancılarının sivil kişiler gibi davranarak Lukkai'ye sızdığını savundu.

Binlerce kişi manastıra sığındı

Resmi basın, Myanmar ordusunun Kokang Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu'na ve müttefiklerine karşı saldırılarını artırdığını, Myanmar Devlet Başkanı İkinci Yardımcısı Mauk Kham'ın Lukkai'ye 140 kilometre uzaklıktaki Lashio kentinde yaralı askerleri ve Kızılhaç personelini ziyaret ettiğini yazdı. Çatışmalar nedeniyle Lashio'a kaçan binlerce kişi manastırlara sığınmıştı. Bölgedeki çatışmalarda 70'den fazla asker ve isyancı hayatını kaybetti.

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein, orduyla muhalfiler arasında çatışmaların devam ettiği Kokang bölgesinde hafta ortasında 90 gün olağanüstü hal ilan etmişti. Kokang isyancıların oluşturduğu Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu ile güvenlik güçleri arasında 9 Şubat'tan bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle on binlerce sivil bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Çin, son bir haftada 30 bin Kokanglının sınırı geçerek ülkeye sığındığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT