1. HABERLER

  2. HABER

  3. Müslümanlara Karşı Nefret Suçunda Artış
Müslümanlara Karşı Nefret Suçunda Artış

Müslümanlara Karşı Nefret Suçunda Artış

Fransa'da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının ardından, İngiltere'de Müslüman öğrencilere yönelik nefret suçlarında artış yaşandığı ortaya çıktı.

29 Ocak 2015 Perşembe 16:51A+A-

Fransa'da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının ardından, İngiltere'de Müslüman öğrencilere yönelik nefret suçlarında artış yaşandığı ortaya çıktı.

Birleşik Krallık'taki nefret suçları ve ırkçı eylemleri inceleyen kuruluşlar, Paris'teki olayları takiben Müslüman ailelerin çocuklarının okulda karşılaştıkları hem sözlü hem de fiziksel olaylardan dolayı okula gitmek istemediklerini bildirdiğini kaydederken, İngiliz hükümetini okullarda yaşanan İslamofobik olayları engelleyememekle eleştirdi.

"Irkçılığa Kırmızı Kart Göster" isimli eğitim derneği, Müslümanlara yönelik önyargının arttığına dair ellerinde güçlü kanıtlar bulunduğunu belirterek, bu kanıtlar arasında birçok çocuğun "Müslüman" kelimesine, "terörist", "göçmen", "domuz" gibi kelimelerle karşılık vermesinin de bulunduğunu kaydetti.  

Birleşik Krallık'ta Müslümanlara yönelik saldırıları izleyen hükümet destekli "Tell Mama" grubu da, Fransa'da gerçekleşen saldırıların ardından telefon hattına İngiltere'de Müslüman gençlere yönelik 112 sözlü ve fiziksel İslamofobik suçun gerçekleştiğine dair şikayetin geldiğini bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan "Tell Mama" grubu Direktörü Fiyaz Mughal, "Paris'teki olayların ardından, okullardaki Müslüman çocukların giderek daha fazla ırk ayrımcılığının yapıldığı bir dilin kullanıldığı olaylarla ve zorbalıkla karşılaştığını görüyoruz. Müslüman öğrencilere yönelik daha hassas olunmalı" ifadelerini kullandı.

Mughal, "Tell Mama" olarak durumu görüşmek üzere İngiltere Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle birkaç defa iletişime geçtiklerini ancak görüşme taleplerinin her seferinde reddedildiğini kaydetti.

Fiyaz Mughal, bakanlığn "Müslüman karşıtı suçları kayıt altına alan gruplarla ortak bir çalışma yürüterek, ilkokul ve orta okullara dağıtılmak üzere Müslümanlara yönelik nefret suçlarıyla ilgili özel bir kılavuz hazırlaması" ve sınıf ortamında Müslüman öğrencileri izole etmeyecek veya yabancılaştırmayacak şekilde yapılması çağrısında bulunması" gerektiğini söyledi.

İngiltere'nin Oxfordshire bölgesinde 20 Ocak'ta, Müslüman bir ortaokul öğrencisine "terörist" denilerek, başka bir öğrenci tarafından tokatlandığı, bu olayı tetikleyen nedenin ise sınıftaki öğretmenin Charlie Hebdo saldırısını tartışmaya açması olduğu iddia edildi. 

Bir başka olayda ise, Charlie Hebdo saldırısından yaklaşık 10 gün sonra İngiltere'de Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Birmingham şehrindeki Birmingham Üniversitesi'nin yurdunun duvarına gamalı haç çizilerek, "İslam ölmeli" yazıldı. 

HABERE YORUM KAT