1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "Müslüman Kadın Başörtü Takmak İstiyorsa, Takabilmeli"
"Müslüman Kadın Başörtü Takmak İstiyorsa, Takabilmeli"

"Müslüman Kadın Başörtü Takmak İstiyorsa, Takabilmeli"

Papa Franciscus, Fransa’nın laikliği abarttığı eleştirisinde bulunarak, "Müslüman kadın başörtü takmak istiyorsa, takabilmeli." dedi.

17 Mayıs 2016 Salı 13:30A+A-

Fransa’da yayınlanan La Croix gazetesine konuşan Papa Franciscus, "Fransa’ya laikliğin abartılması ile ilgili küçük bir eleştirim var.’’ dedi.

Papa Franciscus, "Nasıl bir Katolik hac takabiliyorsa, Müslüman kadın da başörtü takmak istiyorsa, takabilmeli. Fransa bu konuda adım atabilmeli, ulvi konularda açılım herkes için bir hak.’’ ifadesini kullandı.

Sığınmacı konusuna da değinen Papa Franciscus, en kötüsünün mültecileri "gettolaştırmak" olacağı uyarısında bulunarak, Hristiyanlık ve İslam’ın yana yana birlikte yaşayabileceğine inandığını sözlerine ekledi.

"Farklılık korkusu birlikte yaşamamızı engelliyor"

Fransa Piskoposlar Birliği Sözcüsü Olivier Ribadeau Dumas ise yaptığı açıklamada, Papa Franciscus’un laiklik konusunda Fransa’ya getirdiği eleştirilere hak verdiklerini bildirdi.

RTL radyosuna konuşan Dumas, üniversitelerde başörtü yasağı ile ilgili tartışmaya atıfta bulunarak, "Farklılıklardan ötürü ortaya çıkan korku, bizim birlikte yaşamamızı engelliyor.’’ dedi.

AA

HABERE YORUM KAT