1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Mülteciler Yaşam Mücadelesi Veriyor: “Üşüyoruz ve Açız’’ 
Mülteciler Yaşam Mücadelesi Veriyor: “Üşüyoruz ve Açız’’ 

Mülteciler Yaşam Mücadelesi Veriyor: “Üşüyoruz ve Açız’’ 

İdlib’de Esed rejiminin bombardımanından kaçarak Türkiye sınırına yakın çadır kampta kalan Suriyeliler yaşam mücadelesi veriyor.

03 Aralık 2019 Salı 14:17A+A-

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de etkili olan şiddetli yağış nedeniyle su altında kalan sığınmacı kampları yardım bekliyor. İdlib’de Türkiye sınırına yakın bölgedeki sığınmacı kampları, bir haftadır devam eden sağanak nedeniyle su altında kaldı. Sarot kampı müdürü Heric Casim, kampta bulunan 117 çadırdan sadece birinde soba olduğunu söyledi. Casim, “Şu an acil olarak branda, ısınmak için yakıt, en önemlisi de gıda kolisine ihtiyaç var” diye konuştu. Kampta Esed rejimi ve destekçilerinin hava saldırılarından kaçarak evlerini terk edenlerin barındığını belirten Casim, “Burada 117 aile yaşıyor. Herhangi yağışta sular altında kalırız. 117 çadırın 25’i brandasız. Benzin ve mazotun fiyatı çok pahalı olduğu için satın alamıyoruz. İnsanlar battaniyelerle ısınıyor. Buradaki soğuğu battaniyeler bile kesmez. İnsanlarda ekmek alacak para yok” dedi. 

6 AYDIR BULGUR GÖRMEDİK 

Köylerinden hiçbir şey alamadan çıktıklarını söyleyen 65 yaşındaki Ayşe Casim ise şöyle konuştu: “Çadırları su bastı. İki çadır yıkıldı. Yanımızda çok çocuk var. Soğuk sızlatıyor. Güneş doğana kadar üşüyoruz. Üşüyoruz ve açız. Her şey çok pahalı. Bugün bir poşet ekmek 250 Suriye Lirası (2 Türk Lirası). Bulgur ve pilavı 6 aydır görmedik. Biz köyümüzde fakirdik ama burada durum daha da kötü. Yardım edilmezse öleceğiz. Çocuklar günboyu oynuyor, acıkıyor. Onlara sürekli yemek lazım. Ama yok. Her yeri su basıyor. Çok dardayız.” 

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum