1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muhaliflerden Le Figaro'nun İddiasına Cevap
Muhaliflerden Le Figaronun İddiasına Cevap

Muhaliflerden Le Figaro'nun İddiasına Cevap

Le Figaro'nun 'Suriye'de operasyon başladı' iddiası gündemi sarstı... SMDK Türkiye Temsilcisi Halit Hoca ise o iddiayı yalanladı.

24 Ağustos 2013 Cumartesi 10:41A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halit Hoca, ABD ve İsrail askerlerinin Suriye'de operasyon yaptığına ilişkin haberleri "maksatlı" olarak nitelendirdi.

Fransız Le Figaro gazetesinde yer alan “ABD’nin Ağustos ayı ortasında Suriye rejimi karşıtı operasyonu başlatması nedeniyle sıkışan Esed’in kimyasal silah kullandığına” ilişkin iddianın, Suriye'de ilerleme kaydeden muhalefeti zan altında bırakmak amacıyla ortaya atıldığını söyledi.

Le Figaro gazetesinde yer alan iddiaları değerlendiren Hoca şunları söyledi:

OPERASYON SÖZ KONUSU DEĞİL

"Merkezi Paris'te bulunan Le Figaro gazetesi, ABD ve İsrail birliklerinin Şam'da bulunduğunu iddia ediyor. Haberde, ABD ve İsrail’in sofistike silahların Suriyeli radikal grupların eline geçmesinden endişe ettiği için gönüllülerden oluşan özel birlikler kurmayı tercih ettiği öne sürülüyor. Bu iddianın mantıksal tutarlılığı yok. Söz konusu bölgelere Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı, Suriye İslam Cephesi ve Suriye İslami Kurtuluş Cephesi hakimdir. Gazetenin iddia ettiği gibi bir operasyon söz konusu değil."

BATI UCUZ KAHRAMANLIK PEŞİNDE

Söz konusu iddialarla bilgi kirliliği oluşturulduğunu savunan Hoca, "Bu iddialar ile kamuoyuna Batı'nın Suriye halkının kurtarıcısı olduğu fikri yayılmaya çalışılıyor. Batı samimi olsaydı, muhaliflerin silahlanmasına izin verirdi. Suriye'yi dış müdahale değil, hayatını ülkeleri ve inançları uğruna feda eden bağımsız silahlı kuvvetler özgürleştirecektir. İddialarla bağımsızlık mücadelesi veren silahlı grupların engellemesi ve gözden düşürülmesi için bilgi kirliliği oluşturuluyor."

Esed yönetimi uluslararası toplumun sessizliğinden güç alarak katliamlarına devam ederken, Batı kamuoyunun "ucuz kahramanlık" görüntüsü verdiğini anlatan Hoca, "Batı eğer samimi ise İsrail'in güvenliği konusunda duyulan endişeden vazgeçip, katliamlarda ölen çocuklar için endişe etmeli ama durum tam tersi" ifadesini kullandı.

İSRAİL'LE İŞBİRLİĞİNE GİRMEYİZ

Hoca, Suriye muhalefetinin İsrail ile herhangi bir işbirliğine girmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Le Figaro’da yer alan haberde, ABD’nin ağustos ayı ortasında Suriye rejimi karşıtı operasyonu başlatması nedeniyle sıkışan Esed’in kimyasal silah kullandığı, ABD’nin İsrail ile birlikte Suriye'nin güneyinde, Ürdün sınırında Esed ile savaşan muhaliflere komando eğitimi verdiği, söz konusu iki komando ekibinin 17 ve 19 Ağustos tarihlerinde Şam'a kadar ilerlediği öne sürülmüştü.

Esed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlediği ve kimyasal silahların kullanıldığı saldırıda, 1300'ün üzerinde sivil hayatını kaybetmişti.

AA

HABERE YORUM KAT