1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da OHAL Üçüncü Kez Uzatıldı!
Mısır’da OHAL Üçüncü Kez Uzatıldı!

Mısır’da OHAL Üçüncü Kez Uzatıldı!

Mısır’da darbeci Abdulfettah es-Sisi’nin, ülkenin tamamında Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının üç ay uzatılması ile ilgili kararname yayımladığı bildirildi.

03 Ocak 2018 Çarşamba 14:41A+A-

AA’nın Mısır’ın resmi haber ajansı MENA’ya dayandırdığı haberine göre, darbeci Abdulfettah es-Sisi, 13 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere ülkenin tamamında Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasını 3 ay daha uzattı.

Kararnamede, es-Sisi’nin silahlı kuvvetlere ve polise “teröre karşı koyma, finansmanını engelleme, can ve mal güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemleri alma yetkisi” verdiği kaydedildi.

Kararın yürürlüğe girebilmesi için parlamentoda en az 3’te 2 çoğunlukla onaylanması gerekiyor.

Darbeci es-Sisi’nin bu kararnamesiyle ülkede OHAL uygulaması 3’üncü kez uzatılmış oldu.

Mısır anayasasına göre OHAL uygulaması ülke yöneticilerine olağanüstü yetkiler sağlıyor.

Cumhurbaşkanlığı, OHAL’in uygulandığı bölgelerde Devlet Güvenlik Mahkemeleri kurdurabiliyor. Söz konusu mahkemelerin kararları temyize götürülemiyor.

OHAL uygulamasında hükümet yetkilileri, ülkedeki matbu medyanın tamamını baskıdan önce kontrol edebildiği gibi bütün mektup ve mesajları da inceleme yetkisine sahip oluyor.

Darbeci es-Sisi, 9 Nisan 2017 tarihinde Tanta ve İskenderiye’de kiliselere düzenlenen bombalı saldırının ardından ülke genelinde OHAL kararı almıştı.

HABERE YORUM KAT