1. HABERLER

  2. HABER

  3. "MHP Bazı Yerleri Tahrik Ediyor"
"MHP Bazı Yerleri Tahrik Ediyor"

"MHP Bazı Yerleri Tahrik Ediyor"

Başbakan Davutoğlu, "MHP Kürtçe üzerinden sanki Türkçe'ye sahip çıkıyormuş gibi davranarak bazı yerleri tahrik ediyor" dedi.

27 Ocak 2015 Salı 12:58A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada,  "HDP o bölücü anlayışın artık zemin kaybetmeye başladığını görmekten rahatsız. MHP de Kürtçe üzerinden sanki Türkçe'ye sahip çıkıyormuş gibi davranarak bazı yerleri tahrik ediyor. Kimse bize Türkçe dersi vermesin, biz Karamanoğlu Mehmet Bey'in diyarındanız. O Türkçe'yi biz biliriz, biz konuşuruz, dünyaya biz yayarız" ifadelerini kullandı.

"Terörün hepsine karşı çıkmaya devam edeceğiz"

Davutoğlu "İster Arapları istismar eden terör olsun, ister Kürtleri istismar eden terör olsun; hepsine karşı çıktık, karşı çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

"Biz onların bildiği siyasetçiler değiliz"

"Cumhurbaşkanımızın bizimle bu kadar yakın temas ve çalışma temposu içinde olmasından daha doğal bir şey yok. Kıskanmasınlar" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Kimse herhangi bir şekilde Cumhurbaşkanımızla benim, Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık veya Bakanlar Kurulu arasında ihtilaf çıkacağı ve buradan hareketle de Türkiye'de bir siyasi kriz olup onlara alan açılacağı hesabı içine girmesin. Biz onların bildiği siyasetçiler değiliz. Biz hem dava ahlakını hem devlet geleneğini aynı kararlılıkla sürdürürüz" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, 4 eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu raporunun Genel Kurul'da oylanması ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"Soruşturma Komisyonu Raporu, TBMM Genel Kurulu'nda teyit edildi. Bu ne anlama geliyor? 17 Aralık, 25 Aralık operasyonlarının bir darbe teşebbüsü olduğunun genel kurulumuzca da tescil edildiği anlamına geliyor. Birincil mahmekede alınan takipsizlik kararının genel kurumuzca da tescil edildiği anlamına geliyor."

Başbakan Davutoğlu, "Cumhurbaşkanımızla yaptığımız Bakanlar Kurulu toplantısı tam bir istişare, fikir zenginliği içinde cereyan etmiştir. Ama hesap sorma ve sorumluluk anlamında, yetki anlamında muhatap Bakanlar Kurulu'dur. Bu konuda da ola ki, olmaz ama, eleştirilecek bir husus olursa hiçbir şekilde cumhurbaşkanımızla ilzam edilemez. Hesap verecek olan biziz. Cumhurbaşkanımızla istişare ederek bu kararlı yola devam edecek olan biziz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT