1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Mevlüt Çavuşoğlu: Esed’e Karşılık Verdik, Bundan Sonra da Vereceğiz!
Mevlüt Çavuşoğlu: Esed’e Karşılık Verdik, Bundan Sonra da Vereceğiz!

Mevlüt Çavuşoğlu: Esed’e Karşılık Verdik, Bundan Sonra da Vereceğiz!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "(İdlib'de) Bize yönelik saldırıları tolere etmemiz mümkün değil. Karşılığını verdik, bundan sonra da vereceğiz." dedi.

04 Şubat 2020 Salı 15:37A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin "Yeniden Asya" politikası hakkında Asya ülkelerinin başkentteki diplomatik misyon temsilcilerine yönelik toplantıda konuştu.

Asya'da da terörizm, düzensiz güç, iç çatışmalar, ikili ve bölgesel husumetler başta olmak üzere kriz ve sorunların yaşandığına ve Orta Doğu'nun önemli bir kısmının da Asya'da olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Hemen yanı başımızda Suriye'de yaşanan krize uzun zamandır bir çözüm bulmak için çalışıyoruz. Son günlerde İdlib'de ciddi bir gerginlik oldu. Dün de 8 şehidimiz var. Rejimin saldırganlığı, arsızlığı artıyor. Bunu dengelemek, durdurmak için yine bugüne kadar olduğu gibi, Astana ve Soçi sürecinde olduğu gibi özellikle komşumuz Rusya ile bu çatışmaları durdurmak için çaba sarf ediyoruz. Bu amaçla da dün (Rusya Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptım. Burada tabii ki Rusya'ya da önemli görevler düşüyor. Bir an önce kalıcı bir ateşkes ve anayasa komisyonu ile beraber de siyasi sürece ivme kazandırmak istiyoruz. Ama bize yönelik saldırıları da tolere etmemiz mümkün değil. Karşılığını verdik, bundan sonra da karşılığını vereceğiz."

"Astana ve Soçi süreçleri yara almaya başladı"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Astana ve Soçi süreçleri tamamen ortadan kalkmadı ama yara almaya başladı." dedi.

"'Rejimi tam kontrol edemiyoruz' bahanelerini doğru bulmuyoruz"

Çavuşoğlu, Rusya ile ilgili, "'Rejimi tam kontrol edemiyoruz' bahanelerini doğru bulmuyoruz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT