1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Meksika’da Mezarlıklarda da Morglarda da Yer Kalmadı!
Meksika’da Mezarlıklarda da Morglarda da Yer Kalmadı!

Meksika’da Mezarlıklarda da Morglarda da Yer Kalmadı!

Meksika’da mezarlıklarda yer kalmadığı için cesetler morglarda tutuluyordu. Ancak artık morglarda da yer kalmadığı için cesetler konteynerlerde tutuluyor, bu da konteynerlerin bulunduğu mahallelerdeki sakinlerin tepkisine yol açıyor.

19 Eylül 2018 Çarşamba 11:59A+A-

Meksika’nın batısındaki Jalisco eyaletinde morglarda yer kalmaması nedeniyle en az 100 cesedin bir konteynerde tutulması, kokundan rahatsız olan bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre yetkililer, Guadalajara kentindeki kiralık konteyneri başka bir yere nakletmeyi planladıklarını söyledi.

Jose Luis Tovar adlı bir mahalle sakini, “Mahallemizde bir sürü çocuk var. Hepimiz hasta olabiliriz.” dedi.

Meksika yasaları uyarınca cinayet kurbanlarının cesetleri yakılamıyor.

“Mezarlıklarda Yer Kalmadı”

Yerel yetkililer, ülkede son zamanlarda büyüyen şiddet dalgasında cesetlerin muhafazası için uzun vadeli çözümler aradıklarını söylüyor.

Jalisco Adli Tıp Kurumu Başkanı Luis Octavio Cotero, “Mezarlıklarda cesetleri gömebileceğimiz yer kalmadı.” dedi. Cotero, 800 cesedin gömüleceği yeni bir mezarlık yapılacağını açıkladı.

Şikâyetlerin Ardı Arkası Kesilmiyor

Soğutuculu konteyner daha önce kentin dış mahallelerindeki bir deponun yakınlarına park edilmişti. Ancak iki hafta sonra mahalle sakinlerinin kokudan şikâyet etmesi ve sineklerin doluşması nedeniyle konteynerin yeri değiştirildi.

Fakat konteynerin yeni yerinde de şikâyetler başladı ve mahalle sakinleri hafta sonunda protesto eylemi yaptı.

2006’dan Bu Yana 200 Bini Aşkın Kişi Kayıp

Meksika’da hükümetin “örgütlü suça” karşı savaş ilan ettiği Aralık 2006’dan bu yana şiddet olaylarında 200 binden fazla kişi öldü ya da kayboldu.

En fazla şiddet olayı geçen yıl yaşandı. 2017’de 25 binden fazla kişi öldürüldü. Ölenlerin üçte ikisinin “örgütlü suç” kurbanı olduğu belirtiliyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT