1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Mavi Marmara Gazze İçin Hazırlanıyor
Mavi Marmara Gazze İçin Hazırlanıyor

Mavi Marmara Gazze İçin Hazırlanıyor

Mavi Marmara gemisi yeniden yola çıkıyor. Dünyanın birçok coğrafyasından vicdanlı insanlar yeniden abluka altındaki Gazze’ye gidiyor. En az 15 gemi Gazi Mavi Marmara’ya eşlik edecek.

06 Nisan 2011 Çarşamba 14:10A+A-

Özgürlük Gemisi Mavi Marmara, yeniden Gazze yollarında… İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım, Mavi Marmara'nın yeni seferinin detaylarını anlattı. Gazze'nin ihtiyacı olan yardım malzemelerini bu defa İsrail kuşatması altındaki şehre ulaştıracaklarını dile getiren Yıldırım; "İsrail'in bu insanlık filosunu engelleme çabaları da bizim amacımıza hizmet etmektedir. Biz zaten gündem olmasını istiyoruz. Tekrar saldırma ihtimalleri yok" diye konuştu.

Yeni Akit Gazetesinden M. Mustafa Uzun'un yeni konvoyun ayrıntıları hakkında Bülent Yıldırım'la yaptığı röportaj:

İsrail tarafından uluslararası sularda saldırıya uğrayan Gazi Mavi Marmara tekrar Gazze yolunda. Yıllardır uluslararası hukuku da hiçe sayarak abluka altına alınan Gazze'ye insani yardım götürmek amacıyla çıktığı yolda kana bulanan gemi insanlığın vicdanına doğru yola çıkmaya devam ediyor. Peki, bu gemi ne zaman yola çıkıyor? Kimler katılacak? Kaç gemi ile gidilecek? İsrail yine saldırırsa ne yapılacak? İsrail'in filoyu engelleme çalışmalarını nasıl yorumlamak lazım? Bütün bunları İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım ile konuştuk: (M. Mustafa Uzun / Yeni Akit)

VİCDAN SAHİPLERİ YENİDEN GAZZE'YE YOLA ÇIKIYOR

31 Mayıs 2011 tarihinde Mavi Marmara nerede olacak?

Öncelikle, şöyle başlayalım; Ambargoya dikkat çekmek için çıktığımız yolda işgalciler bizi Akdeniz'de, uluslararası sularda durdurdu, saldırdı ve esir etti. Bu İsrail'in gerçek yüzünü bir defa daha ortaya koymuş oldu. Kendi taraftarları dahi onu savunamaz hale geldi. Çok zorlanıyorlar. Tabi, bu demek değildir ki bizim işimiz bitti. Tekrar büyük bir organizasyon yapılıyor. Bu olay artık insani anlamda deniz intifadasına döndü. Dünyanın her tarafında gemiler hazırlanıyor. Vicdan sahipleri tekrar harekete geçiyor. 31 Mayıs'ta Mavi Marmara'nın vurulmasından dolayı dünyanın her yerinde 31 Mayıs eksenli bir çalışma var. Bu 31 deniliyor ama 31 Mayıs mı olur, Haziran'ın ortalarında mı olur bu hazırlığa göre gerçekleşecek.

Kaç gemi katılacak?

Şu anda 15 ila 20 arasında geminin katılacağı düşünülüyor. Bunların birçoğu hazır durumda. Sayı tabi daha da artabilir.

MAVİ MARMARA AVRUPA'DAN YOLA ÇIKACAK

Mavi Marmara da bunların arasında mı?

Elbette. Mavi Marmara Avrupa'dan yola çıkacak bu güzel yolculuğuna.

Neden Mavi Marmara Avrupa'dan yola çıkacak?

Çünkü Avrupa eksenli bir çalışma olacak bu çalışma. Uluslararası sulara açılacak ve oradan Gazze'ye hareket edilecek. İsrail eğer buna izin verirse aslında kendisi için bir imaj yenileme olacak. Kendi taraftarlarını tekrar toplayacak. Ancak izin vermezse bu defa başı daha da büyük belalara girecek.

Kimler katılacak?

Avrupa'dan çok önemli bir katılım olacak. Sanatçılar, gazeteciler, siyasetçiler, milletvekilleri katılacak. İşadamları, sporcular, entelektüeller ve yazarlar da olacak. Her ülke ayrı bir gemi çıkartacak.

Genel organizeyi kim yapacak peki?

Daha önce olduğu gibi yine birçok grup birden bu organizasyonu yapacak. Birlikte yapılacak. Çünkü bu dünyanın vicdanı ile alakalı bir durum. Sadece bir grubun, bir ülkenin vicdanı değil söz konusu olan. Bu herkesin derdi ve herkesin insanlığı ile alakalı bir durum. Bütün dinlerden, ırklardan insanlar olacak. Tekrar denize açılacağız inşallah.

İSRAİL'İN ENGELLEME ÇABALARI AMACIMIZA HİZMET EDİYOR

O zaman illa 31 Mayıs'ta orada olacak diye bir durum yok, hazırlıklar bitince gidilecek, değil mi?

Evet.

Gemilerde neler olacak?

Elbette gemilerimiz yardım malzemeleri ile dolu olacak. Özellikle yetimler için hediyeler ve acil ihtiyaç malzemeleri götüreceğiz. Hastalara acil tıbbi malzeme, çocuklara oyuncaklar, parklar götüreceğiz. Gazze'nin acil ihtiyaçları için ne gerekiyorsa onları götüreceğiz.

İHH ne yapıyor?

İHH da elbette bu işin içerisinde. Üzerimize düşeni yapacağız. Yapması gereken her şeyi yapacak.

İsrail açıklama üstüne açıklama yapıyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa ülkelerini yeni filoyu engellemeleri için sıkıştırıyor. Nedir sizce durum, engelleyebilirler mi?

Bu tabi çok çaresizce bir çırpınış. Bizim hedefimiz Gazze'ye dikkat çekme. İsrail bu tür girişimlerde bulundukça zaten bizim amacımıza hizmet etmiş oluyor. BM'yi aradığında BM ona demeyecek mi; "Ya sen de artık çok oluyorsun… Şu ablukayı kaldır…" Aslında onların yaptıkları her propaganda bizim için bir fırsattır. Gündem oluşturuyorlar.

İSRAİL TEKRAR SALDIRAMAZ

Peki, yine aynı pozisyon olsa, aynı noktada aynı şekilde karşılansanız, yine aynı tür bir saldırı olur mu?

İsrail bu saldırıyı bile kaldıramadı ki yeni bir saldırıyı kaldırabilsin. İmkânı yok. Bu artık dünya devletlerinin büyük bir ayıbı olur. İsrail böyle bir saldırıya niyetlenirse elbette karşısında büyük bir güç bulacak.

Türkiye'den kimler katılıyor peki?

Türkiye'den çok başvuru var. Gidelim, herkesi alalım desek on binlerce insan gelecek. Resmen başvuru alsak herhalde yüz binler başvurur. Henüz kimleri, nasıl götürmemiz gerektiği konusunda karar almış değiliz. Bu aşamadayız. Ama elbette bu yüz binler de gidenler kadar gitmiş olacaktır ve bütün dünyada meydanlar dolup taşacaktır.

Mavi Marmara saldırısı sonrasında açılması beklenen davalar neden bir türlü açılamıyor. Adli Tıp'ta filan neler oluyor?

Dava süreci devam ediyor. Bu konu ile alakalı artık nedenini sorgulamıyoruz. İsterdik ki bu süreç çok daha hızlı bir şekilde tamamlansın. Ancak şu anda açılıyor olması yeterli. İsrail şimdi buna bakıyor.

İSRAİL CUMHURBAŞKANININ TÜRKİYE'YE GELMESİ

İsrail Cumhurbaşkanı Türkiye'ye davet edildi…

Kesinlikle davet edilmemeliydi. Buna dikkat edilmeliydi. Bu toplum Peres'in buraya gelmesini kaldıramaz. En başta biz İHH olarak bunu kabullenemeyiz.

Gelirse ne olacak?

*lbette eğer her şeye rağmen gelirse Türkiye'nin her tarafında insanlar meydanlara dökülecek.

HAVADAN, KARADAN VE DENİZDEN GAZZE'YE GİDECEĞİZ

Havadan, karadan ve denizden Gazze'ye gidilecek mi?

Evet. Hazırlıklar devam ediyor. Hem Hava'dan, hem Kara'dan hem de Deniz'den Gazze'ye gideceğiz inşallah.

Kara Konvoyu?

Onun hazırlıkları da devam ediyor. Ortadoğu'daki bu karışıklıklara göre konvoyumuzu şekillendireceğiz inşallah. İstikrarlı bir ortamı bekliyoruz. Gazze'ye doğru gideceğiz ve bu defa Gazze'ye yalnız girmeyeceğiz. Mısır'dan yüz binlerle beraber Gazze'ye gideceğiz inşallah.

İnşallah.

HABERE YORUM KAT