1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan'da Protestolar 10'uncu Gününde
Lübnan'da Protestolar 10'uncu Gününde

Lübnan'da Protestolar 10'uncu Gününde

Lübnan'da 10 gündür devam eden hükümet karşıtı gösterilere polis müdahale etti.

27 Ekim 2019 Pazar 11:51A+A-

Lübnan'da 10 gündür devam eden hükümet karşıtı protestolarda, güvenlik güçleri başkent Beyrut ve Trablusşam'da yolları trafiğe kapatan göstericilere müdahale etti. Ülkenin kuzeyinde yer alan Trablusşam kentinin Beddavi bölgesinde yolları kapatan göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Yaşanan arbededen en az 7 kişi yaralandı. Başkent Beyrut'ta da birçok noktada protestolar düzenlendi. Şehir merkezinde toplanan vatandaşlar, Lübnan bayrakları taşıyarak hükümet karşıtı slogan attı.

Ülke yönetimini yolsuzluk yapmakla suçlayan Lübnanlılar, 'kötü' ekonomi politikalarının da krizi beraberinde getireceğini savunuyor.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada taş ve havai fişek saldırısına uğrayan askerlerden 5'inin yaralandığı; protestocuları dağıtmak için havaya gerçek mermiyle ateş açıldığı belirtildi.

Başbakan Saad el-Hariri'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada da göstericilerin ifade özgürlüğü hakkının korunması gerektiği hatırlatılarak yaşanan gerginliğe ilişkin ivedilikle soruşturma açılması istendi.

2015'ten bu yana en geniş çaplı gösteriler

Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de protestolara başladı. İletişim Bakanı Muhammed Şukayr'ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini açıklamasına rağmen ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler dinmedi.

Lübnan'da 2015'te çöp krizi nedeniyle patlak veren protestolardan sonra ilk defa bu çapta gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

Başbakan Hariri de ülkesinde devam eden protestoların gölgesinde ekonomik krizi hafifletmek amacıyla bazı kararlar alındığını açıklamış ancak bu kararlar da göstericiler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT