1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Hafter’e Bağlı Güçler Ateşkesi Kabul Etti
Libya'da Hafter’e Bağlı Güçler Ateşkesi Kabul Etti

Libya'da Hafter’e Bağlı Güçler Ateşkesi Kabul Etti

​​​​​​​Türkiye ve Rusya'nın Libya'da ateşkes çağrısı olumlu sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus lider Putin'le görüşmesinin ardından, Hafter'e bağlı güçler ateşkesi kabul etti. Ateşkes, gece yarısı başladı.

12 Ocak 2020 Pazar 11:45A+A-

Türkiye ve Rusya, Libya'da akan kanın durması için ateşkes başlatılması çağrısında bulundu. Ateşkes çağrısı, önce Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Meclis tarafından memnuniyetle karşılandı.

Libya’nın doğusundaki darbeci lider Halife Hafter'e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın Libya'ya yönelik yerel saatle 12 Ocak 00.00'da Türkiye saati ile 01.00'da başlayan ortak ateşkes çağrısını kabul etti.

Hafter'e bağlı güçlerin Sözcüsü Ahmed el-Mismari, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı görüntülü mesajında, Libya'nın batısındaki "operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini" ancak karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi halinde şiddetle karşılık vereceklerini kaydetti.

Ateşkesin kabul kararının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

Erdoğan ile Putin Libya'daki son durumu ele aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşerek, Türkiye Rusya mutabakatı gereğince Libya'daki son durumu ele almıştı.

Türkiye ve Rusya'nın siyasi çözüm sürecinin devam etmesi konusundaki istekleri görüşmede bir kez daha teyit edildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada da Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Almanya Başbakanı Merkel ve diğer bazı ülke liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında bilgilendirdiği belirtildi. 

Ateşkes Trablus'ta havai fişeklerle kutlandı

Ateşkesin uygulanmaya başladığı gece yarısına kadar, başkent merkezinde patlama sesleri duyuldu. Ateşkesin hayata geçmesiyle gece yarısının ardından, son 48 saattir çatışmaların sesiyle yankılanan başkentte sükunet hakim oldu.

Trablus'taki bazı sürücülerin korna çalarak konvoy yaptıkları, bazı mahallelerde de havai fişekler atıldığı görüldü.

Libya'nın uluslararası meşruiyete sahip yönetimi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Ulaştırma Bakanlığı, Halife Hafter'in saldırıları nedeniyle kapatılan başkent Trablus'un dünyaya açılan tek kapısı Mitiga Havalimanı'nın yeniden hava trafiğine açılacağını duyurdu.

Ateşkesin hayata geçmesinden yaklaşık 2 buçuk saat sonra başkentte bir patlama sesi duyuldu, ancak patlamanın kaynağına dair bir açıklama yapılmadı.

İtalya'dan ateşkese değerlendirme: Siyasi çözüme yönelik atılmış ilk adım

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, darbeci lider Hafter'e bağlı güçlerin Türkiye ve Rusya'nın Libya'ya yönelik, ülkenin yerel saatiyle 00.00'da, Türkiye saati ile 01.00'de başlayacak ortak ateşkes çağrısını kabul etmesini, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi.

Son günlerde Libya konusunda diplomasi trafiğini yoğunlaştıran Başbakan Conte, "Hafter güçleri ateşkesi kabul etti. Bu, siyasi çözüm arayışında ilk adım. Hala bu konuda katedilmesi gereken çok yol var ama yön doğru." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Conte, bugün Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Roma'da görüşürken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de bir telefon görüşmesi yapmıştı. Conte, çarşamba günü de darbeci lider Hafter'i Roma'da ağırlamıştı.

Kaynak: TRT Haber, AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum