1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Fosfor Bombası İddiası
Libya'da Fosfor Bombası İddiası

Libya'da Fosfor Bombası İddiası

Libya’da Bingazi Devrimciler Konseyi kaynakları, emekli general Halife Hafter’e bağlı güçlerin Bingazi yakınlarında kendilerine ait bazı mevzilere fosfor maddesi içeren bombalarla saldırdığını söyledi.

22 Eylül 2014 Pazartesi 15:31A+A-

Al Jazeera Bingazi muhabiri, Devrimciler Konseyi kaynaklarına dayandırarak Hafter güçlerinin kentin yakınındaki Sidi Ferec bölgesini bombaladığını bildirdi. Bombalama sonucu Konsey'e bağlı silahlıların bazısı bilinç kaybı yaşadı. Bazı silahlılar nefes darlığı ve ishalden şikâyetçi oldu.

Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar, bu tür bir saldırının ilk kez olduğunu ve Hafter yanlıları tarafından atılan bombaların düşmesinin ardından beyaz bir duman yayıldığını ve değişik hastalıklara neden olduğunu ifade etti.

Al jazeera muhabiri bombardımanın ardından Sidi Ferec bölgesinde birçok kişinin evini terk ederek, daha güvenli yerlere gittiğini bildirdi.

Sini hükümet listesini sunacak

Libya’da Tobruk kentinde toplanan Meclis tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Abdullah Sini, hükümet listesini 28 Eylül Pazar günü Meclis'e sunacağını açıkladı. Sini, Bakanlar Kurulu’nun sadece 12 bakandan oluşacağını bildirerek, tüm Libyalıları kucaklayacak nitelikte olacağı vaadinde bulundu.

Abdullah Sini, Tobruk’ta düzenlediği basın toplantısında başkent Trablus’ta yaşananların ülkeyi bölünmeye sürükleyen tehlikeli gelişmeler olduğunu vurgulayarak, kabile liderlerine ülkenin yararı için görüşmeler yapmaları çağrısında bulundu.

Geçici Başbakan Abdullah Sini, 11 Mart'ta hükümeti kurmakla görevlendirilmiş ancak ülkenin içinde bulunduğu güvenlik sorunu nedeniyle başarısız olmuştu. Abdullah Sini 29 Ağustos’ta hükümetinin istifasını Meclis'e sunmuştu.

Anayasa Mahkemesi kararını açıklıyor

Libya Anayasa Mahkemesi’nin, bazı milletvekillerinin Tobruk’ta toplanan Meclis oturumlarında alınan kararların geçersiz sayılması için açtığı davada kararını açıklaması bekleniyor. Meclis 18 Eylül Perşembe günü Sini’nin sunduğu kabineyi reddetmişti.

Emekli general Halife Hafter, Bingazi'deki çeşitli suçlamalarda bulunduğu hükümet yanlısı gruplara karşı 'onur savaşı' başlattığını duyurmuştu. Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti ise Hafter'in hareketini darbe girişimi olarak tanımlamıştı. Hafter'in Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'daki Sisi yönetiminden açık destek gördü. Hafter’e karşı mücadele eden silahlı gruplar kendisini dış güçlerin bir uzantısı olarak görüyor.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT