1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Kutsal topraklarda hac ibadeti sırasında vefat edenlerin sayısı 1301'e ulaştı
Kutsal topraklarda hac ibadeti sırasında vefat edenlerin sayısı 1301'e ulaştı

Kutsal topraklarda hac ibadeti sırasında vefat edenlerin sayısı 1301'e ulaştı

Bu yıl Mekke ve Medine'de vefat eden hacıların sayısının 1301'e ulaştığı açıklandı.

24 Haziran 2024 Pazartesi 10:41A+A-

Suudi Arabistan Pazar günü yaptığı açıklamada hac sırasında aşırı sıcaklar sebebiyle 1301 hacının hayatını kaybettiğini belirtti.

Arap diplomatların AFP'ye verdiği bilgiye göre vefat edenlerin 658'i Mısırlılardan oluşuyor.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Sağlık Bakanı Fahd Abdurrahman el-Celacel, El-İhbariyye kanalına yaptığı açıklamada, kutsal topraklarda bu yıl hac ibadetini yerini getirmek üzere bulunan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Bu yıl bölgede "aşırı sıcak havanın" görüldüğünü belirten Celacel, hac ibadetini yapmak üzere kutsal topraklarda bulunan çok sayıda kişinin bundan etkilendiğini belirtti.

Vefat eden kişilerin sayısının 1301'e çıktığını ve bunların yüzde 83'ünün hac ibadeti için izninin olmadığını açıklayan Suudi Bakan, hac ibadeti sırasında sağlık durumu olumsuz etkilenen kişilerin bir kısmının halen tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

Celacel, vefat eden kişilerin "güneş ışığı altında uzun mesafeler yürümeleri, ilerlemiş yaşta olmaları ve kronik rahatsızlıkları" sebebiyle sağlık durumlarının olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Suudi Arabistan'ın ulusal meteoroloji merkezine göre bu yıl Mekke'de sıcaklıklar 51.8 santigrat dereceye kadar yükseldi.

Riyad, Pazar gününe kadar ölümler hakkında kamuya açık bir yorumda bulunmamış ya da kendi bilançosunu açıklamamıştı.

HABERE YORUM KAT