1. HABERLER

  2. HABER

  3. Krokideki Ev, Arınç’ın Değil, Bilgisayar Tamircisi
Krokideki Ev, Arınç’ın Değil, Bilgisayar Tamircisi

Krokideki Ev, Arınç’ın Değil, Bilgisayar Tamircisi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla başlattığı soruşturmada verdiği takipsizlik kararının ayrıntıları ortaya çıktı.

11 Mart 2015 Çarşamba 12:10A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast düzenleneceği iddiası ile 6 yıl önce açılan davaya verilen takipsizlik kararının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, kararda şüpheli albay Erkan Yılmaz B.’nin, ajandasındaki “Abdullah Gül” başlıklı notun, oğlunun hazırladığı kitap özeti olduğu belirlendi. Albay ifadesinde, “Yazı bana ait değildir. 16 yaşındaki oğlum Musa’nın Gülü ve Musa’nın Çocukları kitabının özetini çıkarmıştır. Oğlumdan yazı örneği alınsın” talebiyle söz konusu yazının bilirkişiye gönderildiği anlatıldı. Bilirkişinin yazının albayın oğluna ait olduğu yönünde rapor verdiği belirtildi.

Bilgisayar Tamircisinin Adresi

Soruşturmanın önemli delillerinden biri olan ve Arınç’ın evinin krokisi olduğu öne sürülen kağıdın, bir bilgisayar tamircisinin adresine ait olduğu saptandı. Astsubay M.U.’nun bilgisayarın tamiri için bir asker görevlendirdiği, askerin tamirciyi bulması için bir kroki çizilerek, adresin tarif edildiği kaydedildi.

Albay Erkan Yılmaz B.’ye ait HTS raporlarında Arınç’ın evinin bulunduğu Çukurambar çevresinde bulunması şüpheli olarak nitelendirilmişti. Albay ifadesinde alışveriş için gittiğini belirtti. Kararda, alış veriş yaptığını öne sürdüğü mağazalardan getirilen kayıtların, albayın ifadesiyle örtüştüğü vurgulandı.
Bülent Arınç’a “suikast” iddialarıyla 2009’da başlatılan ve devletin çok gizli bilgilerinin bulunduğu Genelkurmay’a bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’na girilerek, 25 gün süren arama yapılmasıyla gündeme oturan “Kozmik Oda” soruşturması 6 yıl sonra takipsizlikle sonuçlandı.

Arınç, Dosyanın Kapatılmasını İstiyor

Bu arada Çukurambar'da Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla tutuklanan subaylar dosyasında takipsizlik kararı verildiği iddiaları ilk kez Arınç'a soruldu. Vatan Gazetesi'ne konuşan Bülent Arınç, "dosyanın kapanmasına itiraz etmem" dedi. Arınç dosyanın bir an önce, bir şekilde kapanmasını istediğini de belirtti.

 

 

HABERE YORUM KAT