1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Kral Selman'ın Oğluna Kritik Görev
Kral Selman'ın Oğluna Kritik Görev

Kral Selman'ın Oğluna Kritik Görev

Suudi Kralı Selman'ın genç oğlu Muhammed bin Selman bin Abdulaziz'e Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunda komuta görevi verildi.

03 Nisan 2015 Cuma 20:14A+A-

Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak amacıyla Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna, Suudi Kralı Selman'ın iki ay önce sürpriz bir kararla, başta Savunma Bakanlığı olmak üzere kritik mevkilere atadığı 30 yaşındaki genç ve askeri deneyimi olmayan oğlu Muhammed bin Selman bin Abdulaziz komuta ediyor.

Kral Selman'ın tahta çıkmasının hemen ardından, gözlemciler tarafından sürpriz olarak nitelendirilen bir kararla, aynı anda üç kritik makama atadığı oğlu Muhammed Selman, Suudi toplumunun yanı sıra uluslararası kamuoyu açısından da tanınan bir figür değil. Savunma Bakanlığı, Ekonomik Konsey Başkanlığı ve Kraliyet Divanı Başkanlığına atanan, buna ilave olarak Suudi dış politikasında yakın tarihteki en keskin değişim olarak nitelendirilen "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna da komuta eden Muhammed bin Selman, genç yaşına rağmen Suudi kraliyet ailesinin en etkili üyeleri arasında yerini aldı.

Kral Selman'ın Suudi Arabistan'daki iç dengeler bakımından hayati önemdeki mevkilere yaptığı bu atama, oğluna duyduğu güvenin belirtisi olarak yorumlanırken, düne kadar hakkında çok az bilgi sahibi olunan ve askeri tecrübesi de bulunmayan Muhammed Selman'ın Yemen kriziyle zorlu bir sınavdan geçeceği belirtiliyor.

Savunma Bakanı Selman, kraliyet ailesindeki yeni neslin çoğunun aksine, yurtdışına gitmemesi ve üniversite eğitimini ülkesinde tamamlamış olması bakımından da dikkat çekiyor.

Bakan Selman, Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgeleri hedef alan ve sekizinci gününe giren hava harekatının en tanınan yüzü olarak da öne çıktı.

Savunma Bakanı Selman'ın, gerek mevki gerekse nüfuz olarak Suudi yönetim kademelerindeki hızlı yükselişi, tarihinde ilk kez bir ülkeye yönelik askeri müdahaleye öncülük eden Suudi Arabistan'ın geleneksel dış politikasında da ciddi bir değişim olarak yorumlanıyor. Öteden beri uluslararası ihtilaflı konularda diplomasi ve mali zenginliğini kullanarak etkili olan Riyad yönetiminin "sıcak savaşa" girme kararının da başta Savunma Bakanı Selman olmak üzere, kraliyet ailesinin genç üyelerinin talep ve ısrarlarıyla alındığı belirtiliyor.

(AA)

HABERE YORUM KAT