1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. KPSS Şüphelilerinin de Bylock Kullandığı İddia Edildi
KPSS Şüphelilerinin de Bylock Kullandığı İddia Edildi

KPSS Şüphelilerinin de Bylock Kullandığı İddia Edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 10 Temmuz 2010'daki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturmasında bin 350 şüphelinin ByLock programını kullandığı belirlendi.

24 Ekim 2016 Pazartesi 16:00A+A-

KPSS'de usulsüzlük iddiaları üzerine, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın başlattığı soruşturma kapsamında 4 iddianame hazırlandı ve 384 sanık hakkında dava açıldı. Davalar, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından yeni boyut kazanmaya başladı.

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan bazı şüphelilerden 2010'da yapılan KPSS sorularının nasıl sızdırıldığına ilişkin itiraflar gelmesiyle 13 bin 51 şüphelinin durumu mercek altına alındı. Yürütülen soruşturmalarda, FETÖ mensuplarının haberleşmek için kullandıkları ByLock uygulamasını, KPSS soruşturması şüphelilerinin de kullandığı ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında bin 350 şüphelinin, FETÖ'nün şifreli yazışma uygulaması ByLock programını kullandığı belirlendi.

Dosyada adı geçen şüpheli 488 kadının eşlerinin asker olduğu ve bunlardan 111'inin 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklandıkları da tespit edildi.

ADİL ÖKSÜZ'ÜN BACANAĞI DA KPSS ŞÜPHELİSİ

Bu arada, FETÖ'nün darbe girişimine yönelik soruşturmada Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen, girişimin kilit ismi firari Adil Öksüz'ün bacanağı Ökkeş Tetik'in, KPSS dosyasının şüphelileri arasında olduğu ortaya çıktı.

Darbe girişimine katılan helikopter pilotu Binbaşı Sadullah Abra'nın eşi ve kız kardeşi ile KPSS soruşturma Savcısı Erkman'ı tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan Nuri Öztürk'ün kız kardeşinin KPSS dosyasında şüpheli oldukları öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen askerler arasında bulunan, üzerinde Erdoğan'a ve hükümete yönelik beddua çıkan Deniz Yüzbaşı Haldun Gülmez'in eşi Kübra Gülmez de 2010 soruşturmasının şüphelileri arasında yer alıyor.

İzmir'deki askeri casusluk soruşturması kapsamında, hakkında yakalama kararı çıkarılan Binbaşı Recep Zafer'in eşi Zeynep Afra Zafer de 2010 KPSS sorularının sızdırılması davasındaki şüpheliler arasında bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT