1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Koronavirüsün İki Üssü: Çin'de Vuhan, İran'da Kum
Koronavirüsün İki Üssü: Çin'de Vuhan, İran'da Kum

Koronavirüsün İki Üssü: Çin'de Vuhan, İran'da Kum

İran’ın Kum şehri Çin’in Vuhan kenti gibi Kovid-19 virüsünü yayan bir merkez haline geldi. Kum’dan İran’ın 11 şehrine yayılan virüsün ciddiyetini anlayamayan Tahran yönetimi ise önlem almamakta direniyor.

25 Şubat 2020 Salı 14:45A+A-

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı hiçbir ciddi tedbir almayan İran, salgına teslim oldu. İran resmi makamları gizlemeye çalışsa da Kum’da çıkan virüs 11 şehire yayıldı. Tahran hala ciddi önlem almadığı için virüs, Afganistan, Irak, Suriye, Lübnan ve Türkiye başta olmak üzere tüm bölge için ciddi tehdit oluşturmaya başladı.

MERKEZ ÜSSÜ KUM

İran’da ‘koronavirüs alarmı’ kırmızı seviyeye çıktı. İran rejiminin sembol şehri Kum, Çin’in Vuhan eyaleti gibi virüsün merkez üssü oldu. İran resmi makamları çoğu Kum’da olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiğini 64 kişide de virüs tespit edildiğini açıklasa da bağımsız basın yayın organları durumun çok daha kötü olduğunu ifade ediyor.

11 ŞEHİRE YAYILDI

İddialara göre Kum’un yanı sıra Tahran, Markazi, İsfahan, Gilan, Mazandaran, Hamedan, Kazvin, Alborz, Tebriz ve Gulistan’ta da korona vakası tespit edildi. Virüse rağmen İran’da önlemler hala yetersiz. Tüm dünya, Çin’e aktarmalı uçak seferlerini durdururken İran seferlerine hala devam ediyor. Virüs 11 şehire daha yayıldıktan sonra okullar tatil edildi, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması kararlaştırıldı, sinema ve tiyatrolar kapatıldı.

MORAL BOZULURMUŞ!

Virüsün bulaşma hızını artıran ise her gün on binlerce Şii’nin ziyaret ettiği türbeler oldu. İran, Irak ve Suriye’den binlerce Şii’nin ziyaret ettiği türbeler düne kadar açıktı. Kum Cuma imamı Muhammed Sayidi, “Türbeyi kapatmak kötü bir mesajdır, halkımızın morali bozulur, halkımız türbeye sığınarak moral alıyor” diye açıklama bile yaptı.

Türkiye’nin ‘Kum kentini karantinaya alın’ önerisini reddeden İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, kendi ülkesinden de benzer talepler gelince “Bizim halkımız çok kültürlüdür, bilinçlidir. Kendisi riayet eder ve dışarı çıkmaz” diyerek açıklama yaptı. İran Meclisi de dün koranavirüs için acil toplandı. Kapalı oturumda konuşan Kum Milletvekili Ahmet Emirabadi, Kum’da virüsün 3 hafta önce tespit edildiğini belirterek, “Kum kentinde son 2 haftada Kovid-19 nedeniyle 50 kişi öldü. Sağlık Bakanı kusurludur” dedi. Emirabadi, resmi açıklamanın geç yapıldığını öne sürdü.

KUMLU VEKİL İSYAN ETTİ

Emirabadi şunları kaydetti: “Mücadelede yetersiz kalındı. Kum’da durum iyi değil. Virüs bulaşmış hastalarla ilgilenen hemşirelerde hastalıktan korunacak özel giysi bulunmuyor. Hastalığı tespit edecek yeterli kit bulunmuyor. Birçok eczanede maske dahi yok. Kum’da 250 kişi karantinaya alındı. Sağlık Bakanı’nından Kum kentinin karantina altına alınmasını talep ettim. ‘Halka neden yalan söylüyorsunuz? diye sordum.” Emirabadi, ölenlerin listesi kimlik bilgilerinin de elinde olduğunu söyledi.

ORTALIK KARIŞTI

Kum Milletvekili bu sözlerden kısa bir süre sonra fenalık geçirerek Meclis Acil Servisi’ne kaldırıldı. Emirabadi’nin de koronavirüs kaptığı bu nedenle Meclis’te oturduğu sandalyenin dezenfekte edildiği iddia edildi. Karantinaya alınmak istenen vekil Emirabadi, bu durumu kabul etmeyerek evine döndü.

Hastanede maske yasak

Şii dünyasının en büyük dini hafızasının İran'ın Kum şehrinde olduğunu belirten İranlı gazeteci Taha Kermani, bu şehirdeki türbelerin virüsün yayılmasında etkili olduğunu söyledi. Kermani şunları kaydetti: “Türbelerin etrafında demirler var. İnsanlar gelenek olarak ziyaret sırasında bu demirleri öperler. Bir ara en azından insanlar öpmesin diye bu bölgelere korkuluk koydular, daha sonra ise tepki gelir diye kaldırdılar. Bölgeye girişler serbest. Buraya haftalık gelip giden hocalar var. Bir hemşire ziyaretçileri durdurup ateşi bile ölçmüyor. Şehrin sınırlarında hiçbir kontrol yok.”

2 VEKİLE DE BULAŞTI

“Birçok şehirde enfekte şüphesi olan insanlar var. İki milletvekilinde koronavirüs olduğu kanıtlandı. Bunlar seçim çalışmaları sırasında binlerce kişiyle temas etti. Tahran’ın 13'üncü bölge belediye başkanı enfekte oldu. Medeni Hastanesi’nde hastane personelinin maske takmasının ‘halk panik olmasın’ denilerek yasaklandığı iddia ediliyor.”

ÇİN’E HALA SEFER VAR

“Ölümler gerçekleşmeseydi, ülkede virüsün varlığı dahi kabul edilmiyordu. İran’ın Mahan Havayolları’na ait beş uçak her gün Çin’e gidip geliyordu. Çin Büyükelçisi, ‘Tüm dünya havayollarını kapattı, İran havayollarını kapatmadı bizimle çalışmayı sürdürdü” diye teşekkür etti. Sonuç ortada, hala İran’dan Şangay’a aktarmalı olarak bilet alınabiliyor.”

Virüs hattı

İran’daki virüs tüm bölgeyi tehdit ediyor. Afganistan, İran ve Irak üzerinden Suriye ile Lübnan’a gönderilen Şii milisler virüsün bulaşmasını hızlandırıyor. Bu milislerin Suriye’ye gönderilmeden önce Kum ve Tahran başta olmak üzere Şiiler için önemli türbelere götürüldüğü iade ediliyor. Ayrıca Şii mezhebinin eğitim merkezi durumundaki Kum’a, Afganistan, Irak, Suriye, Lübnan ve Bahreyn başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından öğrenci gelmeye devam ediyor. Bu durum tehlikeyi büyütüyor. (Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum