1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kırım'daki yeni patlamalar ne anlama geliyor?
Kırım'daki yeni patlamalar ne anlama geliyor?

Kırım'daki yeni patlamalar ne anlama geliyor?

Rusya, Kırım'daki saldırıların şokunu yaşarken analistler, baskı altındaki Putin'in şimdi ne yapacağı sorusuna yanıt arıyor.

18 Ağustos 2022 Perşembe 12:46A+A-

2014 yılından beri Rusya'nın işgali altında bulunan Kırım'da bir kez daha gerçekleşen patlamaların sırrı henüz çözülebilmiş değil. "Sabotajdan" söz eden Moskova, insansız hava aracı saldırısı şüphesinin araştırılacağını bildirdi. Yorumcular, baskı altındaki Rusya Devlet Başkanı Putin'in şimdi ne yapacağı sorusuna yanıt arıyor.

Eurotopics’in yabancı basından derlediği haber:

Putin bunu beklemiyordu

Corriere della Sera, gidişatta beklenmedik bir değişim yaşandığı tespitinde bulunuyor:

“Dün gerçekleşen bir dizi büyük patlama, yakın zamana kadar kesinlikle güvenli kabul edilen bir bölgedeki Rus tesislerini yeniden tehdit etti. Bu nedenle, Moskova'da daha fazla generalin görevden alınması epey olası görünüyor. Ancak çatışmanın gidişatı beklenmedik şekilde değişti ve şu varsayımda bulunmaya müsaade ediyor: Vladimir Putin, adamlarının sekiz yıl önce ordunun çabucak işgal ettiği Kırım'ı dahi tehlikeye atabilecek karmaşık bir siper savaşına gireceğini altı ay önce bilseydi, muhtemelen 24 Şubat'ta Kiev'e saldırma emrini asla vermezdi.”

Alışılmadık çaresizlikte bir tepki

Muhalif Rus gazeteci Alexander Nevzorov, Gordonua.com'da Rusya'nın saldırıya henüz askeri bir yanıt vermemiş olmaması karşısında şaşkın:

“Tek sürpriz, Rusya'nın ilk kez kuyruğunu kıstırarak karşılık vermesiydi. Alışıldığı üzere hastanelere kahramanca baskınlar yapmadı ya da anaokullarına füzeler atmadı. Bunun yerine, güvenlik önlemleriyle ilgili çaresizce bir şeyler mırıldandı. Putin'in savaş canavarı ya ölümcül şekilde yaralanmış ya da oldukça korkmuş olmalı.”

Ukraynalılar daha etkili savaşıyor

Rusya uzmanı Mark Galeotti The Spectator'da, bu savaşta askeri güçten daha önemli faktörler olduğunun altını çiziyor:

“Kırım'daki saldırılar, Ukraynalıların düşmanlarına kıyasla koşullara ne kadar hızlı ve etkili uyum sağladığını gösteriyor. Batı'nın devasa boyuttaki askeri yardımından yararlanıyorlar ve bunu, kendi güçlerini en üst düzeye çıkarırken Ruslarınkini zayıflatacak şekilde yapıyorlar. Mesele yalnızca asker sayısıyla, ne kadar bomba yağdırıldığıyla, askeri taktiklerle veya savaş sanatıyla ilgili değil. Bu savaşta önemli olan yaratıcılık ve uyum becerisi - Ukraynalılar bu alandaki güçlerini bir kez daha ispatladılar.”

Rusya üstünlüğü kaybediyor

Club Z, Kırım'daki patlamalarla Kremlin'e verilen mesajın açık olduğu görüşünde:

“Savaşı kazansanız dahi barışı kaybedeceksiniz. İşgal, Rusya'ya savaşın kendisinden daha pahalıya mal olabilir. Tıpkı vaktiyle Irak'ta Amerikalılar ve Afganistan'da Sovyetler Birliği için olduğu gibi. Bu patlamalar, Rusya'nın savaşta stratejik üstünlüğü yavaş yavaş yitirdiğinin bir göstergesi. Bu üstünlük, NATO uzmanlığının ve silahlarının yardımıyla artık Ukrayna'nın elinde. Rusya, operasyonel ve taktiksel düzeyde İkinci Dünya Savaşı yöntemlerine başvurmaya devam ederken, Kiev, Kremlin'i hassas füzeler, insansız hava araçları ve sabotajlarla mat etme yolunda ilerliyor.”

Zayıf noktalar keşfedildi

Kiev patlamaların sorumluluğunu henüz üstlenmemiş olsa da, Spotmedia bunun Ukrayna'nın bir saldırısı olduğunu düşünüyor:

“Ukraynalı generaller, cephe gerisindeki ulaşım altyapısını, mühimmat depolarını ve teçhizatı yok etmenin ne kadar etkili olduğunu keşfetti. Bu tür saldırılar, düşmanın inisiyatif almasını önlüyor ve saldırı planlarına yönelik kaynaklardan yoksun kalmasını sağlıyor. Her saldırı, düşman ordusunun hızını kesiyor ve moralini çökertiyor. Ukrayna kuvvetlerinin halihazırda Kırım’da yürüttüğü operasyonlar, Rusya’nın büyük bir zaafını gözler önüne serdi: Moskova’nın Güney Ukrayna’ya ilerleyen birlikleri için kalkış rampası vazifesi gören ve askerlerin dinlenmesi ve ikmali için önemli bir üs olarak kullanılan bu bölge, Rusya tarafından güvenli olarak kabul ediliyordu.”

Daha fazla tırmanma tehlikesi

La Stampa köşe yazarı Domenico Quirico, Zelenskiy’nin kaybedilen yarımadanın yeniden yurda kazandırılacağını ilan etmesinin ciddi sonuçlar doğurabileceğinden korkuyor:

“Putin ve Ruslar -eski emperyalist kanaatlerinden hareketle ya da başları ağrımasın diye [sözde] özel harekâtı destekleyen Rusları kastediyorum-, bir ihtimal ABD ve Büyük Britanya’nın iteklemesiyle -bu yalnızca silahlarla da olmayabilir- gerçekleşecek Ukrayna’nın büyük bir karşı saldırısı sonrasında Donbas’ın bir bölümünden vazgeçmek zorunda kalmayı kabul edebilirler. ... Ama Kırım farklı bir şey. ... Rusya için Kırım’ın işgali, toprak bütünlüğüne yönelik doğrudan bir saldırıdır, Moskova’ya ilerlenmesiyle eşdeğerdir, Putin’in son yirmi yılda etkili bir iç siyaset başarısıyla inşa ettiği Rus birliğinin yok edilmek istendiğinin bir kanıtıdır.”

 

 

HABERE YORUM KAT