1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. Kırılan AB Vazosu Yapıştırılamaz Gayri..
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

Kırılan AB Vazosu Yapıştırılamaz Gayri..

29 Haziran 2016 Çarşamba 15:05A+A-

27 Haziran tarihli yazım, ‘Napolyon’dan beri görülen rüya; bir travma daha yaşadı..’ başlığını taşıyordu.

O yazıdan birgün sonra, bir alman tv. kanalında bir haber-kritik proğramında konu, ’Aus der Traum von den Vereinigten Staaten von Europa’ / Avrupa Birleşik Devletleri rüyasından çıkış..’ olarak sunuluyor ve de, AB karşıtlarının bir Haçlı Seferi başlattığı’  belirtiliyordu.

*

Britanya’nın ‘Birlikten çıkışı’ için kullanılan ‘Brexit’ terimi ile anılan  referandumu, yüzde 52’lik bir ekseriyetle İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde sonuçlanınca, İng. Başbakan Cameron istifa edeceğini açıklamak zorunda kaldı. Çünkü, bu ayrılık fikrini başlangıçta kendisi gündeme getirmişken; sonra, AB’den ayrılmanın bir felaket olacağını söylemeye başladı, inandırıcılığını yitirdi.  Dahası, referandum heyecanı, bu kez de, İngiltere’den ayrılmak isteyen bölgeleri de sardı. Şimdi, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan da, İngiltere’den ayrılmak için referandum istekleri yükseliyor.

*

Öte yandan, İngiltere ayrılmak kararı verse de, hukukî ayrılık, hemen gerçekleşemiyor; AB üyeliği şartlarına göre, ayrılmak isteyenler, en erken iki sene sonra ayrılmayı gerçekleştirebiliyorlar.

Şimdi ise, İngiltere, ayrılığı en az hasarla atlatabilmek için, bu süreyi 5 seneye yaymak istiyor. Hattâ, bu arada, İngiltere’de, yeni referandumla o karardan  dönmenin yolları da aranıyor. Referandumun yenilenmesi için, İngiliz Parlamentosu’na en az 100 bin imzalı dilekçe verilmesi gerekiyor. Bu yönde verilen imzalar daha şimdiden, 3 milyonu bile aşmış bulunuyor. Referandumun yenilenmesi kararı alınıp alınmayacağı ise, henüz bilinmiyor.

Yani, AB’ye girmek bir dert, ayrılmak daha bir ayrı müşkül..

*

Öte yandan, bu ayrılık sevdasının, diğer 28 üye ülkeye de sirayet etmesinden endişe ediliyor. Nitekim, her bir ülkenin ayrılışını özetleyen siyasî terimler bile oluşmuş bulunuyor. Fransa’da (Frexit), Yunanistan’da (Grexit), İtalya’da (Italeave), Hollanda’da (Nrexit), vs. adıyla anılan referandum talebleri bu ülkelerin kamuoylarında kullanılmaya başlandı bile..

Bu yüzden, bu ayrılık taleblerini gündemden düşürebilmek için, 2 senelik süreyi kısaltmak için kararlar alınması da isteniyor.

*

Almanya eski federal Başbakanı Gerhard Shröder, taa 2003’lerde, AB’nin federal veya en azından konfederal bir yapıya kavuşturulmaması halinde, ciddî problemlerle karşılacağından söz ediyordu. Çünkü AB’de çok gevşek bir karar mekanizması vardı ve alınan kararların bağlayıcılığı sağlanamıyordu. Esasen, İngiltere, başta ‘Shengen Vizesi’ kararı olmak üzere, bir çok AB kararlarını uygulamıyordu.

Almanya ise, sadece AB’nin lokomotif rolünü üstlenmenin ekonomik ve siyasî avantajlarından faydalanmakla kalmıyor; Avrupa Birliği’nin dağılması halinde, en ağır bedeli ödeyecek olanlardan birisinin, -son yüzyılda yaşanan iki Dünya Savaşı’nda da olduğu üzere-, yine kendisi olabileceğinin korkusunu da yaşıyor.

*

Avrupa Birliği’nin bir dağılış sürecine girmesi halinde, özellikle Merkel’in Türkiye’ye kur yapıp, onu bu birliği koruyacak jandarma gücü olarak kullanmak istemesi ihtimali de vardır. Çünkü, bir ekonomik dev olan AB, siyasî açıdan bir cüce, askerî bakımdan bir böcek durumundadır ve kendisini koruyacak bir askerî gücü yoktur. Yani, Türkiye, 50 küsur yıllık dışlanmayı, bir hayırlı gelişme olarak görüp, bir de, ‘İyi ki, AB’ye girmemişiz.’ demek noktasına gelebilir.

Bu vesileyle, şunu da hatırlayalım ki, Türkiye, AB ( o zamanki Ortak Pazar ülkeleri) ile Aralık-1963’de imzalanan Ankara Andlaşması’nı imzalarken, o  zamanki Başbakan İsmet İnönü, (özetle), ‘Biz şimdi sadece ekonomik bir anlaşma imzalamış olmuyoruz, 200 yıldır rüyalarımızda olan Avrupa’ya giriş imzasını da atmış oluyoruz..’ diyordu.

Yani, mantıkî bir temele dayanmayan bir aşk bağlılığı sözkonusu idi.

 *

STAR

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum