1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. "Başörtülü hakime de saygı duyarım ama adalet beklerim"
"Başörtülü hakime de saygı duyarım ama adalet beklerim"

"Başörtülü hakime de saygı duyarım ama adalet beklerim"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eski bakan Fikri Sağlar'ın "Başörtülü bir hakimin adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var" sözlerine tepki gösterdi.

31 Aralık 2020 Perşembe 18:41A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski bakan Fikri Sağlar'ın "Başörtülü bir hakimin adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var" sözlerine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, İBB Atık Yakma Tesisi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar’ın katıldığı bir televizyon programında başörtüsü ilgili açıklamalarını hatırlatan bir gazeteci Kılıçdaroğlu'na, “Böyle bir durumda siz aynı düşünceyi paylaşır mısınız? Nasıl yorumlarsınız?” sorusunu yöneltti

Kılıçdaroğlu şöyle cevap verdi:

"ÇAĞIN NERESİNDEYİZ BİZ YA?"

"Nasıl paylaşırım arkadaşlar? Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz o onun tercihidir. Benim görevim onun tercihine saygı duymaktır.

Efendim hakim böyle olursa ya da şöyle olursa… Hakim hukukun üstünlüğüne ve vicdani kanaatine göre karar verirse gerçek anlamda hakimdir ve benim başımın üzerinde yeri vardır.

"O ONUN YAŞAM TARZIDIR"

Başörtüsü takar takmaz başka bir şey yapar yapmaz o ayrı bir şey o onun özel yaşam tarzıdır? Ona benim saygı duymam lazım.

Ama ben saygı duyarken ondan ne bekleyeceğim gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı süre içinde hiçbir sorunum yok.

Kaldı ki bizim parti meclisinde de var. Üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız da var parti meclisinde görev yapıyor. Evet, dolayısıyla böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum."

FİKRİ SAĞLAR NE DEMİŞTİ?

CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar katıldığı programda “Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir arada fark var. Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” ifadelerini kullanmış, bu sözler büyük tepki toplamıştı.

Konuyla ilgili haberimizin detayları >>>

 

Kaynak: Karar

HABERE YORUM KAT

1 Yorum