1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kaşıkçı cinayeti raporu Kongre'ye sunulacak
Kaşıkçı cinayeti raporu Kongre'ye sunulacak

Kaşıkçı cinayeti raporu Kongre'ye sunulacak

​​​​​​​Beyaz Saray, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD istihbaratının kapsamlı raporunu kısa sürede Kongre'ye sunacak.

06 Şubat 2021 Cumartesi 09:55A+A-

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Joe Biden yönetiminin Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaklaşımına dair soruyu yanıtladı.

Kaşıkçı cinayetinin korkunç bir suç olduğunu söyleyen Psaki, "Gizliliği kaldırılan ilgili raporu tam bir şeffaflık içinde Kongre'ye sunmaya hazırlanıyoruz. Bu, bir yasa ve biz de yasayı takip ediyoruz" dedi.

Psaki ayrıca insan hakları konusunda Suudi Arabistan'a çağrı yaparak, "Siyasi mahkumlar da dahil olmak üzere Suudi Arabistan'ın insan hakları karnesini iyileştirmesini umuyoruz" dedi.

Riyad yönetiminin önceki gün iki aktivisti serbest bırakmasının önemli olduğunu söyledi.

Biden raporun en hızlı şekilde teslim edileceğini duyurdu

Sözcü ayrıca, Biden yönetiminin Yemen'deki politikasını revize ettiğini ve Suudi Arabistan'la ilişkilerini bu bağlamda da yeniden gözden geçirdiklerini anlattı.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası Tasarısı'nda, Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün tasarının yasalaşmasından sonra 30 gün içerisinde Kaşıkçı cinayetine ilişkin kapsamlı ve kamuya açık bir raporu, Temsilciler Meclisi ve Senato Dış İlişkiler ve İstihbarat Komitelerine teslim etmesi öngörülüyordu.

Biden yönetimi, söz konusu raporun en hızlı şekilde Kongre'ye teslim edilip kamuoyuna açıklanacağını duyurmuştu.

Konsoloslukta öldürüldüğü ortaya çıktı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı.

Kaşıkçı'nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cansız bedeninin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

 

HABERE YORUM KAT