1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Karadaği’den ABD’nin Kudüs Vetosuna Tepki!
Karadaği’den ABD’nin Kudüs Vetosuna Tepki!

Karadaği’den ABD’nin Kudüs Vetosuna Tepki!

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, ABD’nin Kudüs’le ilgili tasarıyı veto etmesini, “tüm dünya ülkelerine yönelik bir meydan okuma” olarak nitelendirdi.

19 Aralık 2017 Salı 08:33A+A-

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Kudüs’le ilgili oylanan tasarıyı veto etmesini değerlendirdi.

AA’da yer alan habere göre, Karadaği, “BMGK üyesi 15 ülke toplandı, 14’ü Kudüs tasarısını kabul etti, sadece bir ülke karşı çıktı ve karar düştü. Bu, bir terör, tüm dünya ülkelerinin isteklerinin hafife alınması ve meydan okuma değil de nedir?” ifadesini kullandı.

ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde şu ana kadarki en önemli girişim olan BMGK’daki Kudüs tasarısının oylaması dün yapılmıştı.

Türkiye’nin öncülüğünde Mısır tarafından BMGK’ya sunulan ve ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak kabul ettiği kararın ilgili BM kararlarına aykırı olması sebebiyle “hukuken geçersiz” sayılmasını öngören tasarı, Konsey’in 15 üyesinden 14’ünün lehte oy kullanmasına karşın ABD tarafından veto edilmişti.

HABERE YORUM KAT