1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kaliforniya’da Hepatit A Salgını: “Acil Durum” İlan Edildi
Kaliforniya’da Hepatit A Salgını: “Acil Durum” İlan Edildi

Kaliforniya’da Hepatit A Salgını: “Acil Durum” İlan Edildi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde geçen pazar günü başlayan orman yangınlarının ardından bu kez ölümcül Hepatit A salgını nedeniyle “acil durum” ilan edildi.

14 Ekim 2017 Cumartesi 10:19A+A-

Kaliforniya Valisi Jerry Brown, orman yangınları yüzünden eyaletin birçok bölgesinde aldığı kararın üzerinden bir hafta geçmeden şimdi de bulaşıcı Hepatit A salgınını önlemek amacıyla üç kentte “acil durum” ilan etti.

AA’da yer alan habere göre, Brown, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Los Angeles, San Diego ve Santa Cruz’da görülen ölümcül Hepatit A nedeniyle bu bölgelerde salgının kontrolünü sağlamak amacıyla acil durum kararı aldığını” bildirdi.

Bu karara göre, Kaliforniya Kamu Sağlığı Bölümü’nün salgının görüldüğü bölgeler için derhal aşı temini ve dağıtımını sağlaması gerekiyor.

“Daha Fazla Aşı Talebi Olmasına Rağmen Arz Sıkıntısı Var”

Kaliforniya Kamu Sağlığı Bölümü Epidemiyoloji Uzmanı Dr. Gil Chavez ise kararla ilgili açıklamasında, “Acil durum ilanı çok hızlı bir şekilde ilerlememizi sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Chavez, ayrıca, eyalette salgının başlamasından bu yana merkezî yönetimin sağladığı kaynakla 81 bin doz aşı dağıtıldığını ancak yerel yönetimlerin daha fazla aşı talep etmesine rağmen arz sıkıntısı yaşandığını duyurdu.

San Diego’da Sokaklar Çamaşır Suyuyla Yıkanmaya Başlanmıştı

San Diego’da geçen ay 16 kişinin ölümüne neden olan Hepatit A ile mücadele kapsamında evsizlerin kaldığı sokaklar başta olmak üzere kentin belirli bir bölümünün düzenli olarak çamaşır suyuyla yıkanması kararı alınmıştı.

Kentte, ayrıca, bu amaçla 19 bin kişinin aşılandığı açıklanmıştı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT