1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Johnson: 31 Ekim'e Kadar AB'den Ayrılacağız
Johnson: 31 Ekim'e Kadar AB'den Ayrılacağız

Johnson: 31 Ekim'e Kadar AB'den Ayrılacağız

İngiltere Dışişleri Eski Bakanı Boris Johnson 31 Ekim 2019 tarihine kadar ülkesinin AB’den ayrılığını gerçekleştireceğini söyledi.

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:46A+A-

İngiltere Başbakanı Theresa May’in görevi bırakmasının ardından başbakanlığın en güçlü adaylarından Dışişleri Eski Bakanı Boris Johnson 31 Ekim 2019 tarihine kadar ülkesinin AB’den ayrılığını (Brexit) gerçekleştireceğini söyledi. Johnson anlaşmasız Brexit’e hazırlanmanın anlaşmasız Brexit’i önleyebileceğini savundu.

Johnson Brexit’i ertelemek isteyenlere seslenerek bunun siyaset kurumuna güvene zarar verdiğini savundu ve “Bunu yapmak zorundayız. 31 Ekim itibariyle [AB’den]çıkmış olmak zorundayız.” dedi. Boris Johnson adına ister anlaşmasız Brexit isterse Dünya Ticaret Örgütü kavramları denilsin sorumluluklarının AB’den ayrılığı gerçekleştirmek olduğunu belirterek, “Buna hazırlanarak bu sonucu engelleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin başbakan adayı Johnson anlaşmasız Brexit istemediğini söylüyor ancak 31 Ekim’den sonra yeni bir uzatma olmayacağını belirtiyor.

Theresa May’in Brexit anlaşması İngiliz Parlamentosu’nda üç defa reddedilince İngiltere Başbakanı 7 Haziran’da görevden ayrıldığını açıkladı. May yeni başbakan seçilinceye kadar görevinin başında kalacak.

Londra Eski Belediye Başkanı Johnson parti liderliği için devam eden oylama sürecinin ilk turunda 313 Muhafazakar Parti milletvekilinden 114’ünün desteğini alarak başbakanlık için en güçlü aday olduğunu gösterdi. Muhafazakar Parti milletvekilleri iki aday kalıncaya kadar oylamaya devam edecek; finale kalan iki aday bu defa delegelerin oyuyla parti lideri ve başbakan seçilecek.

Kaynak: Euronews

HABERE YORUM KAT